Zánět močového měchýře u žen i mužů

Zánět močového měchýře za život potká většinu lidí. Proto lze nabýt dojmu, že se jedná o banální onemocnění. To je ovšem velký omyl. I když akutní zánět močového měchýře lze vyléčit už za pár dní, jeho neléčená forma ohrožuje postižené na životech. Neléčený zánět močového měchýře může přejít do ledvin a způsobit jejich selhání. Což dělá z na první pohled banálního onemocnění život ohrožující nemoc. Naštěstí existuje účinná léčba, ať už běžně dostupnými léky s vysokým obsahem brusinek, nebo antibiotiky. Zánětu močového měchýře se lze dobře bránit také prevencí. A proto, co se týče tohoto onemocnění, nejsou proti němu lidé až tak bezmocní. Důležité ale je při prvních příznacích nemoci neotálet a léčbu zahájit včas. 

Jaké jsou příčiny zánětu močového měchýře u žen a mužů?

Nejčastější příčinou zánětu močového měchýře jsou bakterie typu Escherichia coli, které se z okolní kůže a nejčastěji z řitního otvoru dostanou do močové trubice a dál do močového měchýře, kde se rozšíří a způsobí zánět. Zánět močového měchýře postihuje močovou trubici, močový měchýř a ledviny. Paradoxem je skutečnost, že bakterie Escherichia coli se přirozeně vyskytují v mikroflóře člověka a umí nám být i prospěšné. Například se podílejí na rozpouštění některých vitamínů nebo zabraňují rozšíření škodlivých bakterií ve střevech. Jakmile se však dostanou do močové trubice, nastane problém. V močové trubici se bakterie rozmnoží a způsobí zánět. Abyste si problém nemoci správně představili, je zapotřebí si uvědomit, že moč zdravého člověka funguje jako dezinfekce močové trubice. Splachuje z ní škodlivé bakterie. Ovšem někdy je bakterií více a tělo už se samo nezvládne bránit. V takovém případě začíná zánět a zásah člověka je nevyhnutelný. 

Na zánět močových cest jsou náchylnější jedinci se sníženou imunitou, lidé s cukrovkou nebo může zánět vzniknout také po cévkování.

Zánětu močových cest také přispívá nedostatečná hygiena, nechráněný styk s různými partnery, nedostatečný pitný režim a málo časté vyprazdňování (proplachování močové trubice močí). Další příčinou nemoci může být kapavka, zúžené močové cesty, genitální opar nebo kvasinková infekce. Zánět močového měchýře však vzniká i kvůlli hormonálním změnám nebo nošením nesprávného spodního prádla (příliš těsné a neprodyšné spodní prádlo).

Druhy zánětu močového měchýře 

U zánětu močového měchýře můžeme rozlišovat jeho akutní a chronickou formu. Chronický zánět močového měchýře je takový zánět, který se v průběhu roku u pacienta vyskytnul 3x a více. Chronický zánět močového měchýře nejčastěji vzniká z nedoléčeného akutního zánětu močového měchýře.

Dále můžeme zánět močového měchýře rozdělit na kategorie zánětu u žen a mužů, u těhotných žen a u dětí. Průběh bývá stejný, příčiny a rizika se však u mužů a žen mohou maličko lišit.

Proč jsou na zánět močového měchýře náchylnější ženy?

Zřejmě vás nepřekvapí fakt, že na zánět močového měchýře jsou mnohem náchylnější ženy než muži. Má to jednoduché vysvětlení. Ženská močová trubice je o dost kratší než mužská. Proto mají bakterie do močového měchýře mnohem snadnější cestu. Dalším důvodem je blízkost močové trubice a řitního otvoru, což může zejména vlivem nesprávného utírání (zezadu dopředu) způsobit přenos bakterií.

Těhotné ženy a zánět močového měchýře

Na zánět močového měchýře jsou mnohem náchylnější těhotné ženy. Až 4 % těhotných žen si zánětem močového měchýře v průběhu těhotenství prošla. Zvláště těhotným ženám se doporučuje být ohledně tohoto onemocnění na pozoru. Plod tlačí na močový měchýř, který neplní svou funkci tak dobře, jako před otěhotněním. Proto se u žen například sníží frekvence vyprazdňování, což může vést k počátkům zánětů. Neléčený zánět močového měchýře může způsobit předčasný porod, v tom nejhorším případě až potrat.

Zánět močového měchýře u mužů

Skutečnost, že se zánět močového měchýře častěji vyskytuje u žen ještě neznamená, že muži se tomuto onemocnění zcela vyhnuli. Naopak. I muže může zánět močového měchýře pořádně potrápit. Důvodem, proč jsou muži tímto onemocněním postihnuti méně než ženy je delší močová trubice a tudíž obtížnější cesta pro bakterie. Také vzdálenost jejich močové trubice od análního otvoru je o dost větší. 

Příčinou zánětu močového měchýře u mužů je buď nedostatečná hygiena, nedostatečný pitný režim nebo nechráněný anální styk.

Zánět močového měchýře u dětí

Zánět močového měchýře se může objevit stejně tak dobře u dětí jako u dospělých. Komplikací zánětu močového měchýře u dětí je často skutečnost, že děti samy neumí dost dobře popsat příznaky nemoci, a proto je zde doporučena zvýšená opatrnost. Děti si v takovém případě nejčastěji stěžují na bolest břicha a nejlépe uděláte, když s nimi hned zajdete k lékaři.

Jak vypadá diagnóza při zánětu močového měchýře?

To, že něco není s naším močovým ústrojím v pořádku zjistíme už při prvních příznacích zánětu močového měchýře. Nejčastější je bolest a pálení při močení, časté nutkání na malou, aniž byste se normálně vymočili, objevuje se malé množství krve v moči, moč je kalná a zapáchá.

V pokročilejším stádiu se k prvním příznakům přidá také teplota, zimnice, bolest v zádech, v podbřišku a výtok z močové trubice. Diagnózu lékař určí z rozboru moči a podle závažnosti nemoci nasadí vhodnou léčbu. 

Jak vypadá léčba zánětu močového měchýře?

Léčba zánětu močového měchýře probíhá podle toho, zda se jedná o méně závažnou, nebo závažnou formu. V případě mírné formy si lze léčbu naordinovat doma. Doporučuje se zvýšit příjem tekutin, které zajistí častější proplachování močové trubice. Pro tuto léčbu jsou v lékárně k dostání volně prodejné léky, zejména s obsahem brusinek, které mají pročišťující účinky. Na škodu nejsou ani zvýšené dávky vitamínu C, který okyselí moč, která pak bude účinnější pro spláchnutí škodlivých bakterií. Během léčby zánětu močového měchýře se doporučuje pobyt v teple a klid. Když příznaky zánětu močového měchýře neustanou do jednoho či dvou dní, je potřeba navštívit lékaře, který zahájí efektivnější léčbu. 


Nejprodávanější komplexní doplňky s vitamínem C

Terezia Company Hemo plus+kyselina listová + železo + vitamin C 60 kapslí lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do
Porovnat ceny >>
MedPharma Vitamín C 500 mg s šípky 107 tablet lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do
Porovnat ceny >>

Lékař většinou naordinuje léčbu antibiotiky, které se podávají perorálně po dobu alespoň 7 dní. Během léčby je opět doporučený zvýšený příjem tekutin a pobyt v teple. Je dobré pít čistou vodu nebo bylinkové čaje. Nedoporučuje se alkohol a sladké nápoje, protože cukr v moči napomáhá rozmnožování bakterií.

Z přírodních léčiv se doporučuje tinktura z lichořeřišnice nebo česneku medvědího.

Existují nějaké následky zánětu močového měchýře?


Naštěstí lze zánět močového měchýře, pokud je odhalen včas, zdárně a zcela vyléčit. Následky se mohou objevit v podobě recidivy onemocnění (nejčastěji v případě nedoléčení zánětu) nebo v případě, že se zánět neléčí, také poškození ledvin. Zasažení ledvin je život ohrožující stav, který je potřeba okamžitě řešit. Infekce může ledviny nevratně poškodit a navíc se může dostat do krevního oběhu, kde způsobí sepsi, tedy otravu krve.

Ani opakovaný návrat zánětu močového ústrojí není dobrým signálem. Častým proděláním nemoci se funkce močového měchýře snižuje a ten už svou roli neplní tak dobře. Nepříjemné je pro pacienta i opakované zatížení antibiotiky, které znamenají zátěž pro jeho organismus. Zánět močového měchýře je také nepohodlná nemoc, která snižuje komfort pacienta. 

Můžeme se zánětu močového měchýře nějak bránit?

Zánětu močového měchýře se lze naštěstí bránit vhodnou prevencí. Ta obnáší dodržení základní hygieny a jistou opatrnost v sexu, to znamená hlavně moc nestřídat partnery nebo používat ochranu. Po sexu se doporučuje jít se vymočit. Lidem náchylným k zánětům se doporučuje udržovat břicho a bederní část zad v teple a zbytečně se nevystavovat prochladnutí. Pro prevenci zánětu močového měchýře můžete také zvýšit svůj pitný režim. Čím častěji budete močovou trubici proplachovat, tím menší riziko uchycení a rozmnožení bakterií existuje. Také není vhodné zadržovat moč, což také vede k nebezpečnému nahromadění bakterií. 

Zejména těhotné ženy by se měly mít před zánětem močového měchýře na pozoru. Právě v tomto období je průběh nemoci mnohem závažnější, protože přímo ohrožuje plod. Už při prvních příznacích by proto měly vyhledat odbornou lékařskou pomoc. 

Shrnutí a závěr – zánět močového měchýře 

Zánět močového měchýře je bohužel častým onemocněním. Poskytuje ženy, muže i děti. Ženy jsou na toto onemocnění mnohem náchylnější, kvůli stavbě jejich těla i těhotenství. Nejrizikovějším faktorem zánětu močového měchýře je banalizování nemoci a absence včasného zásahu. Řada lidí bere zánět močového měchýře jako časté a „normální” onemocnění. Ovšem čas zde hraje důležitou roli. Čím dříve totiž s léčbou zánětu močového ústrojí začnete, tím vyšší pravděpodobnost máte na úplné vyléčení zánětu. 

Zánět močového měchýře naštěstí patří k těm onemocněním, kterým když porozumíme, máme obrovské eso v rukávu.

Pokud tedy trpíte častým onemocněním močového měchýře, je zapotřebí se nad nemocí zamyslet a učinit všechna léčebná a následně i preventivní opatření. Se zánětem močového měchýře není radno si zahrávat, protože v nejhorších možných případech způsobuje selhání ledvin a u žen předčasný porod, nebo dokonce potrat.