Začíná období jarních alergií – jak se projevují a jak si od nich ulevit

Alergie trápí mnoho z nás. Podle některých odborníků na zdraví jsou hlavním spouštěčem alergií problémy ve střevech nebo v játrech. Lze také souhrnně označit jako „zanesený organismus“. Alergie se ale může objevit pouze v určitém období ročního cyklu. Typicky rozšířenými alergiemi jsou jarní alergie. Jarní alergie mohou mít mnoho podob. Záleží na tom, co je spouštěčem u vašeho organismu. S jakými typy jarních alergií se můžete setkat? A jak si od nich ulevit? V našem článku vám poradíme, včetně názorů odborníků na alergie.

1. Alergie na slunce

U alergie na slunce se můžete setkat se třemi typy projevů. Jedním z nich je, že Vás začne pokožka po pobytu na slunci svědit, dostaví se kopřivka nebo mokvavé puchýřky. Nejvíce postihuje krk, dekolt, ruce a lýtka. Druhým typem alergické reakce z pobytu na slunci je výskyt zanícených pupínků podobných akné. Tento typ reakce dochází v kombinaci slunečního záření a některé kosmetiky. A ve třetím typu alergické reakce hraje roli intenzita UV záření v kombinaci s antibiotiky, přírodními antidepresivy nebo některých potraviny, mezi kterými jsou citrusové plody, fíky nebo celer. Pokud víte, že vám organismus bude reagovat nepřirozeně, vyhýbejte se po konzumaci těchto potraviny a léků slunečnímu svitu.

„Pokud hovoříme o sluneční alergii, pak jde o nemoc, která se projevuje většinou již při prvním pobytu na slunci koncem dubna či v květnu, nebo při pobytu u moře hned první den,“ varuje před nežádoucími účinky slunce dermatolog MUDr. Miloš Kravciv z Lékařského domu v Praze 7.

Zdroj citace: https://www.novinky.cz/zena/zdravi/clanek/slunecni-alergie-trapi-cim-dal-vice-lidi-40194330

Jak předejít alergii na slunce?

Chcete, aby vás alergie na jarní sluníčko neohrozila? Důležité je hlídat délku pobytu na přímém slunci, nezůstávejte na slunci moc dlouho. Neměli byste zapomínat na pokrývku hlavy a oblečení spíše tmavších barev. Tmavá barva sice přitahuje teplo, ale přes oblečení se sluneční svit dostává mnohem hůře. Jako prevenci užívejte beta-karoten, lykopen, vitamín E a vitamín C. Trpíte alergií na slunce? Nikdy nezapomínejte na vhodné opalovací prostředky s dostatečně vysokým ochranným faktorem. Při sluneční alergii můžete využívat rovněž některé léky, jako například Ladival na sluneční alergii.

Co dělat, pokud již alergickou reakci dostanete? Měli byste se přemístit do stínu a chladit kůži pomocí obkladů. Můžete užívat antihistaminikum, jako je Zyrex, Xyzal nebo Claritin. Dostali jste mokvající ekzém? Využijte dětský pudr.

2. Alergie na jarní pyly

Mezi jarními alergiemi je alergie na jarní pyly jednou z nejrozšířenějších. Alergie se začne projevovat ve chvíli, kdy začne venku všechno kvést a bujet. Může jít o kvetení první trávy, stromů, ale i keřů. Jaké příznaky jarní alergie na pyly se mohou dostavit? Nejčastěji se jedná o vodnatou rýmu, bolest hlavy v oblasti čela, svědění a pálení sliznic, podráždění pokožky (kopřivka, zarudnutí), chronický zánět čelních dutin, zarudlé slzící oči vedoucí někdy až k zánětu spojivek, tlak mezi očima, kýchání, opuchnutí zasažené oblasti nebo dušnost. Příznaků není málo, ale jak se dá těmto projevům předcházet?

Jak předejít alergii na jarní pyly?

,,Doporučila bych ke zmírnění alergických projevů podpořit imunitní systém a očistné funkce těla. Na jaře je na místě napomoci fungování jater a trávicího ústrojí vhodnou odlehčenou stravou a bylinkami. Mezi ty, které podpoří detoxikaci těla, patří smetánka lékařská. Pro jarní pročištění těla je výborná kombinace lopuchu, kopřivy a pampelišky. Ke snížení účinku alergenů a zatěžujících látek v těle prospívají látky s velkou schopností navazovat na sebe škodliviny – lékařské uhlí, zelený jíl, různé vlákniny a podobně,“ radí PharmDr. Kamila Horníčková

Zdroj citace: https://www.lekarna.cz/clanek/alergie-na-jarni-pyly/

Pokud vás zajímá, jaké pyly jsou v daném období nejdominantnější, můžete se informovat. Existuje tzv. pylový kalendář: ZDE

Pokud jste alergik na pyly, můžete využívat HEPA filtry zachycující mikroskopické pylové částečky. Velmi dobře pomáhá i sprcha, kdy spláchnete z pokožky a vlasů všechny usazené pyly. V domácím prostředí vám hodně pomůže čistička vzduchu. V rámci léčby pak využívejte oční kapky na alergii, tablety, masti, mořskou vodu, Vincentku nebo antihistaminika.


3. Alergie na bylinky

Vzhledem k tomu, že se v jarním období začíná probouzet příroda, začnou kvést a růst i nejrůznější bylinky. A právě alergie na bylinky je jedna z jarních alergií. Nejčastějšími příznaky je zarudnutí a malé puchýřky. Alergická reakce se může objevit při doteku s danou bylinkou nebo při užívání. Některé bylinky mohou způsobit i záchvat, je dobré se poradit s alergologem.

Jaké bylinky způsobují alergickou reakci?

Bylinek je nespočet a každý z nás reaguje jinak. Nejčastěji se jedná o aloe, arniku, pupečník asijský, mátu, levanduli, čajovníkový olej, okurku, rozmarýn, heřmánek, břečťan, eukalyptus, mimózu, šalvěj, myrtu, astru, chryzantémy, chudobky, slunečnice či měsíčky, třezalku, ženšen, zázvor, ginko bilobu a česnek. Dávejte si pozor také na kombinaci některých bylinek a léků. Pro jistotu čtěte příbalový leták daného léku.

4. Alergie na hmyzí bodnutí

Svědění je jedním z projevů alergie na hmyzí bodnutí

Mezi jarní alergie můžeme zařadit také alergie na bodnutí hmyzem, alergie na komáří štípnutí a alergie na včelí bodnutí. Jedním z projevů alergické reakce při hmyzím bodnutí je anafylaxe. Jedná se o přecitlivělost na hmyzí jed. Tato reakce se nedá moc předvídat a neobjevuje se v místě bodnutí.

„Alergická reakce je způsobena narušením imunitního systému jedince. K vyvolání alergické reakce stačí u alergika jen jedno jediné bodnutí. Takováto alergická reakce pak ohrožuje daného člověka na životě především v důsledku možného rozvoje anafylaktického šoku,“ říká MUDr. Miroslav Baránek, lékař oddělení odborné ošetřovatelské péče Nemocnice Český Těšín.

Zdroj citace: https://www.nasagel.cz/z-nemocnic/nemocnice-cesky-tesin/1405-srsni.html

U alergie na hmyzí bodnutí se mohou objevit příznaky, jako je svědění dlaní, chodidel a ochlupených částí těla, silné svědění a zarudnutí po celém těle, kopřivka, otoky v oblasti obličeje a krku, rýma a ztížené dýchání, svědící, zarudlé a slzící oči, pocit závratě a bušení srdce, nevolnost, bolest břicha, potíže s polykáním a mluvením nebo kašel.

„Dobrou prevencí je také aplikace repelentů, vybírejte ty s delší dobou účinnosti, tedy takové, které obsahují alespoň 50 % DEET, čili látky diethyltoluamidu, která je nejpoužívanější aktivní složkou v repelentech,“ radí PharmDr. Vítězslava Diblíková, vedoucí lékárny Nemocnice Na Homolce.

Zdroj citace: https://www.abctehotenstvi.cz/txt/alergie-na-bodnuti-hmyzem-muze-ohrozit-zivot

U alergiků zanechá bodnutí komára několika milimetrový pupínek. Pomáhá Psilo Balsam, Fenistil gel, Eucerin Acute krém, hydrokortizonová mast, nebo kostka ledu. Někdy je potřeba protialergický lék ze skupiny antihistaminik, studená koupel, sprcha nebo ledování postižené plochy pokožky.

Závěr

Některé alergie se vyskytují výhradně na jaře, jiné můžeme zařadit také mezi letní alergie. Pokud nejste vyloženě alergik, nemáte se čeho bát. Existuje řada alergických reakcí, která má velmi mírný průběh a může dojít jen k nepříjemnému svědění a zarudnutí. Řadě alergických reakcí se dá předejít. Už na jaře byste si měli hlídat sklenice, ze kterých pijete. Bodnutí vosou nebo včelou může být nebezpečné i pro zdravé lidi bez alergií. Alergií je nespočet, někteří lidé mají alergie na blechy u psa, jiní zase začnou kýchat při kontaktu s prachem. Věříme, že vám článek pomohl a máte o jarních alergiích zase o něco větší přehled.