Výtok v těhotenství

Těhotenství je v mnoha ohledech opravdu jiným stavem. Ženské tělo totiž prochází velkými změnami, které mohou nastávající maminku nepříjemně vyděsit. Jedním takovým problémem je i vaginální výtok, který však nemusí nutně indikovat problém. Proto je velmi důležité rozlišit, jakou má barvu a zda zapáchá. V případě, že se jedná o bílý či bezbarvý vaginální výtok, panika není nutná, pokud je ale žlutý, nazelenalý, růžový či nahnědlý, je určitě dobré obrátit se na gynekologa. Tyto barvy totiž znamenají, že se objevil nějaký problém.

Bílý výtok v těhotenství

Výtok, který vám během těhotenství nemusí dělat starosti, je někdy vodnatý, někdy ale i poměrně hustý, bílý či bezbarvý a nezapáchá. V těhotenství se objevuje normálně a v průběhu času se může jeho množství zvyšovat. Nejvíce ho je zpravidla vždy ráno, kdy je v pohlavních cestách nahromaděný. Zvýšenou tvorbu bílého výtoku zaznamenávají i těhotné ženy na konci třetího trimestru. Ve chvíli, kdy se tělo začne připravovat na porod odchodem hlenové zátky, může tento výtok obsahovat i stopy hlenu a krve.

Bílý vaginální výtok je zapříčiněn působením těhotenských hormonů. Nedá se mu nijak zabránit, tělo jej totiž vylučuje jako prevenci proti zanesení infekce do pochvy a dělohy. Zároveň je ale nutné rozlišit vaginální výtok a plodovou vodu. Ta má totiž také bílou až průhlednou barvu a postrádá zápach. Někdy odtéká náhle a ve velkém množství, stejně často se ale stává, že odchází z těla nastávající matky pomalu a postupně. Plodovou vodu tak lze poznat především podle toho, že odtéká neustále. Je však nasnadě, že u nastávající maminky může dojít k pochybnostem. V takovém případě by žena měla zachytit tekutinu na hygienickou vložku a tu co nejdříve odnést ke svému lékaři nebo na gynekologickou pohotovost. Tam zdravotní sestra provede tzv. Temešváryho test, při kterém polije vložku speciální tekutinou. Ta při styku s plodovou vodou zmodrá.

Pokud bílý výtok nastávající maminky obtěžuje, mohou si ulevit nošením praktických slipových vložek, které jsou k dostání v různých velikostech a tvarech. Naopak tampóny ani menstruační kalíšky v tomto případě nejsou příliš vhodné, během těhotenství je totiž nežádoucí zavádět si jakékoliv pomůcky do vagíny.

Nažloutlý a nazelenalý výtok v těhotenství

Zatímco bílý nezapáchající výtok není v období těhotenství důvodem k většímu znepokojení, u výtoků jiné barvy jsou obavy na místě. Pokud se objeví nazelenalý či nažloutlý výtok, který má tvarohovitou konzistenci a zapáchá, jedná se pravděpodobně o infekci. Ta může mít buď bakteriální, nebo kvasinkový původ.

Bakteriální infekce

Bakteriální infekce je často doprovázena svěděním, pálením a zarudnutím pochvy. Žlutý, případně nazelenalý výtok se objevuje zejména u žen, které trpí nedostatkem bakterií lactobacilus, které jsou pro ženské tělo prospěšné a způsobují kyselé prostředí v pochvě. Pokud jich těhotná žena nemá dostatek, dojde v jejím těle k nerovnováze. Ta pak přirozeně vede k přemnožení nevhodných patogenních bakterií, které způsobují nepříjemnou infekci.

Je opravdu žádoucí, aby byla bakteriální infekce léčena ihned poté, co se objeví. V tomto případě jde stud či určitý diskomfort budoucí maminky stranou, protože tento problém může vést k vyvolání infekce plodových obalů, respektive k předčasnému porodu. Ten je velmi riskantní nejen pro nedonošené miminko, ale i pro maminku. Problém však může nastat i v případě, kdy k předčasnému porodu nedojde – miminko se totiž může infekcí nakazit i během porodu, při průchodu porodními cestami. Aby se tomu předešlo, provádí se ke konci každého těhotenství vyšetření, jehož cílem je právě zachycení této nebezpečné bakterie. Pokud má nastávající maminka pozitivní nález, jsou jí během porodu podávána antibiotika.

Kvasinková infekce

Kromě bakteriální infekce se může u těhotných žen objevit také infekce kvasinková, jejíž projevy jsou velmi podobné, jako u té bakteriální, jen nedosahují takové intenzity. Během těhotenství dochází k velkým hormonálním změnám, se kterými souvisí i zvýšení hladiny cukru v krvi. Takové prostředí je pro kvasinky velmi vhodné, často se tedy přemnoží a způsobují infekci. Ta se odborně nazývá Candida albicans a její průběh provází silné svědění, pálení a otok sliznice. To, spolu s nažloutlým výtokem a zarudnutím sliznice znamená, že těhotná žena je ohrožena kvasinkovou infekcí. Ta pro nic sice není ohrožující, je však velmi nepříjemná.

Kvasinkovým infekcím lze předcházet používáním volně prodejných preparátů, které zajišťují kyselé prostředí v pochvě. Jedná se především o přípravky s obsahem laktobacilů, mléčné kyseliny a výtažků z čajovníku. Lékař může postižené ženě předepsat i speciální přípravky na mykotickou infekci.

Krvavý (růžový či hnědý) výtok v těhotenství

Zejména v počátcích těhotenství se může objevit krvavý vaginální výtok, který nastávající maminku dokáže opravdu nepříjemně vyděsit. Může mít hnědou či narůžovělou barvu, nemusí ale nutně znamenat tragédii. Důvodů takového „špinění“ může být více, objevit se může třeba po nějaké namáhavé činnosti nebo po sexuálním styku. Za zmínku jistě stojí, že tento problém se může objevit i v případě, kdy dojde k podráždění vnější sliznice, např. používáním nevhodných hygienických pomůcek a přípravků. Celkem často se také objevuje v době, kdy měla žena původně dostat menstruaci. Na vině je v tomto případě hormonální nerovnováha. Tělo ženy je totiž připravené na krvácení, hladina hormonů už však zároveň zabezpečuje uhnízdění vajíčka a menstruaci zabraňuje. Tento nesoulad tak může vést k drobnému krvavému výtoku.

Ve chvíli, kdy se u těhotné ženy objeví růžový či hnědý výtok, je určitě vhodné konzultovat to s gynekologem. Ten vyloučí případné komplikace a může také předepsat léky zvyšující pevnost žilních stěn, které mají tomuto problému zabránit. Zároveň je nutné poznamenat, že pokud je výtok jasně červený, neměla by těhotná žena na nic čekat a lékaře vyhledat ihned! Pro vlastní vnitřní klid tak mohou učinit i ženy, které mají narůžovělý a nahnědlý výtok, ostatně jedná se o krev, která může značit, že je něco v nepořádku. Z tohoto důvodu existují gynekologické urgentní příjmy, které jsou dostupné 24 hodiny denně.

Diagnóza a léčba

Výtok může být velmi nepříjemný i z psychických důvodů, vždy ale myslete na to, že lékař, kterému se se svým problémem svěřujete, je profesionál. Stud není na místě, neváhejte tedy svého gynekologa navštívit. Ten vám po vyšetření předepíše vhodnou medikaci. Vždy záleží na tom, o jaký konkrétní nález se jedná. Jednotlivé možnosti léčby naleznete popsané výše, u jednotlivých druhů výtoku.

Zde bychom ještě rádi zdůraznili, že návštěva lékaře je nutná nejen proto, že pomůže nastávající matce překonat obtíže, ale i proto, že lékař zkontroluje miminko. Tento úkon provede za pomoci ultrazvuku a fonokardiografie. Druhý zmíněný test, lidově nazývaný jako „ozvy“, se provádí až v pokročilejších stádiích těhotenství, kdy lékař skrze břišní stěnu matky kontroluje činnost dětského srdce.

Následky

Neléčená bakteriální infekce může mít opravdu velmi nepříjemné následky – předčasný porod. Ten je v moderní západní společnosti nejčastějším důvodem úmrtí kojenců. Ti, kteří přežijí, jsou vystaveni řadě krátkodobých i dlouhodobých komplikací, mezi které patří jak vady růstu, tak i vady mentálního vývoje.

Pokud matka trpí neodhalenou bakteriální infekcí, může se jí miminko nakazit, když během porodu prochází porodními cestami. Je proto důležité, aby gynekolog každé nastávající mamince provedl stěr a zjistil, zda se jí tento problém náhodou netýká. Pokud ano, začne žena dostávat antibiotika hned v momentě, kdy se porod spustí.

Prevence

Preventivní opatření předcházející vaginálním infekcím platí pro všechny ženy, nejen pro ty těhotné. Nicméně právě v období těhotenství jsou ženy náchylnější, je proto opravdu na místě dbát následujících rad.

V období těhotenství je důležité dbát na zvýšenou intimní hygienu, tu však provádějte jen teplou vodou.

Vyvarujte se raději parfémovaným mýdlům i prostředkům přímo určeným pro intimní hygienu. Dále je dobré vyhýbat se veřejným bazénům i koupání ve vaně. Během těhotenství je lepší sprchování, při něm je totiž mnohem menší pravděpodobnost zanesení infekce do pochvy. Problému můžete předejít i volbou správného spodního prádla. Infekce se totiž častěji objevuje u těch žen, které nosí tanga. Vhodnější je volné spodní prádlo, ideálně pak bavlněné.

Závěr

Vaginální výtok je něco, čeho se gravidní ženy nemusí hrozit. Zejména pak, pokud se jedná o bílý či průhledný výtok, který nezapáchá. Ten je totiž normální součástí těhotenství. Návštěva gynekologa je však rozhodně na místě, pokud je výtok hustý a zapáchající. Varovnými signály jsou i další obtíže, které jsou s výtokem spojené – patří mezi ně zarudnutí, pálení, otok a někdy i bolest a horečka. Takový výtok může mít žlutou, nazelenalou, hnědou či růžovou barvu (případně barvu, která jednu z nich připomíná). Urgentně by měly lékaře vyhledat ty ženy, které mají jasně červený výtok, nebo ty, které se nacházejí v poslední trimestru a mají podezření, že jejich výtok je ve skutečnosti plodová voda, která začala odtékat.