Vrbovka malokvětná

Vrbovka malokvětná

Vrbovka malokvětá (Epilobium parviflorum) je keříčkovitá rostlina až 80 cm vysoká a má malé, světlefialové až bledě růžové květy, někdy i téměř bílé, které kvetou od července do konce září. 

Daří se jí na vlhkých stanovištích. Má ráda paseky, okraje lesů, křovinaté stráně, rumiště, preferuje půdy kamenité, štěrkovité, hlinitopísčité a dusíkaté. Vrbovku malokvětou si můžete i sami pěstovat na zahradě – vysévá se na jaře do řádků nebo si ji můžete předpěstovat a v květnu vysadit na záhon.

 Nadzemní část rostliny (nať s květy a listy) sbírejte krátce před květem a během květu. Velmi opatrně odlamujte střední výhonek (rostlina tak ještě jednou nebo dvakrát obroste). Suší se ve slabých vrstvách na teplém, ale stinném místě, nebo zavěšená na šňůře či při umělé teplotě do 35 °C. 

Původ a rozšíření

Vrbovka malokvětá se většinou nachází na území Evropy včetně Velké Británie a od středních částí Švédska až po severní Afriku, západní Asii po Indii a Severní Ameriku po severní regiony Kanady a Aljašky.

 Vrbovka se dá volně nalézt na horách v průměru do nadmořské výšky až 1400 m.n.m., avšak byly zaznamenána místa s jejím výskytem v nadmořské výšce 2500 m.n.m., na lesních cestách, u potoků, volně mezi ovocem někdy jako plevelná rostlina. Vrbovka malokvětá preferuje spíše zastíněná stanoviště s dostatečnou vlhkostí.

Nejraději upřednostňuje močály, rumiště, bažiny, mokřady, vlhké louky a úbočí lesů, lesních pasek a náspů. Má ráda kamenité půdy s vysokým obsahem dusíku. Na území České republiky se hojně vyskytuje takřka všude, nejvíce se však vyskytuje v podhorských oblastech.

Využití: 

V lidovém léčitelství má vrbovka nezaměnitelnou úlohu. Její účinky lze však užívat samostatně nebo v kombinaci s jinými bylinnými přípravky podobného terapeutického účinku. 

Účinné látky vrbovky malokvěté příznivě ovlivňují činnost prostaty, což bylo potvrzeno i laboratorními studiemi v případě koncentrovaného a čištěného roztoku aplikovaného přímo na zmíněnou tkáň.

V lidovém léčitelství se pokračuje dále, vrbovka má řešit problémy jako je bolestivost při močení, časté nutkání k močení, drobné úniky moči nebo pomáhá zmírnit závažnější inkontinence.

 Lidoví léčitelé sahají po vrbovce při chorobách ledvin, zánětech močového měchýře a různých onemocnění prostaty zvláště její ochranného působení při benigní hyperplazii prostaty (zbytnění prostaty).

 Ohledně zánětů urologického traktu se doporučují již zmíněné kombinace, nejčastější bylinné směsi obsahují medvědici lékařskou (v ČR je bohužel sběr volně rostoucího keříku zakázán – chráněná rostlina), brusinku, zlatobýl, truskavec ptačí, blešník, přesličku nebo břízu. Bylinné směsi by měly také upravit pružnost endotelu močové trubice a pomáhat proti vzniku edémů.

Sušení, sesychací poměr

čaj Vrbovka malokvětná

Pokud je nať mladá, suší se bez problémů. U starší vrbovky při nesprávném sušení dozrávají a praskají tobolky, z kterých létá nežádoucí chmýří. 

Nať nejlépe usušíme ve svazečcích zavěšených v průvanu. Pokud ji sušíme volně, vrstvíme ji maximálně do výšky 8 cm – jen tak bude dobře prosychat. Můžeme ji opatrně načechrat.Vždy ji sušíme ve stínu, vysoké teploty na slunci urychlují dozrávání a praskání plodů. 

Správně usušená droga musí mít svěží zelenou barvu a co nejmenší množství prasklých tobolek s chmýřím. Balíme do papírových nebo jutových pytlů.

U nás se dá koupit ve formě kapslí, čajů nebo jako mletá nať na online lékárnách ( Pilulka, Doktor Max ) a dalších eshopech.