Úpal a úžeh

Vysoké teploty, sluneční záření a také zvýšená vlhkost vzduchu vám může v letních měsících přivodit nepříjemný úpal či úžeh anebo dokonce obojí. Pokud tedy rádi pobýváte na přímém slunci a nikterak se přitom nechráníte, může vás či vaše děti doma potkat nemilé toto prozření.

Úpal a úžeh
První pomoc na přehřátí organismu jsou studené obklady.

Jak poznat úpal a úžeh?

Úpal se často vyznačuje jako přehřátí organismu, které vás může potkat tehdy, budete-li dlouhou dobu pobývat na místech s vysokou teplotou. Úžeh vás zase potká tehdy, budete-li pobývat na přímém slunci a dojde tak k přehřátí vašeho mozku. Úžeh se ovšem velmi často objevuje zároveň s úpalem. Vesměs platí, že za úpal viňte horko a za úžeh zase slunce.

Jak poznat úpal?

Úpal je vyústěním přehřátí lidského organismu. K tomu dochází tehdy, budete-li velmi dlouhou dobu pobývat na místě, kde budou panovat vysoké teploty. Úpal tak můžeme dostat tehdy, budeme-li dlouhou dobu pobývat v horkém prostředí, a ještě k tomu všemu budeme zapomínat na pravidelné doplňování tekutin. Na základě toho se nám nebude tvořit pot, který má za úkol ochlazovat lidské tělo. V případě, kdy je navíc v horkém prostředí také nepřirozeně vlhko, nebude se pot, který vytvoříme odpařovat a díky tomu se naše tělo rovněž nebude mít možnost se ochladit. V případě, kdy nás postihne úpal, bude zapotřebí zejména co možná nejdříve snížit tělesnou teplotu a zaujmout určité kroky, mezi které patří:

  • Přesunutí se z horkého prostředí do větrané a vychlazené místnosti anebo alespoň do stínu.
  • Na čelo bychom si měli okamžitě začít pokládat studené obklady, popřípadě si dopřát studenou sprchu.
  • Velmi důležité je také doplnění tekutin a kontrola základních životních funkcí.
  • Pokud problémy budou přetrvávat i nadále, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc.

Jak poznat úžeh?

Úžeh se rovněž může nazývat takzvaným slunečním úpalem. Jedná se zejména o přehřátí mozku, které je způsobeno zejména přímým slunečním zářením. Pokud na svou hlavu necháte dlouhodobě působit sluneční paprsky, úžeh na sebe nenechá dlouho čekat. Z tohoto důvodu je důležité preventivně používat jakoukoliv pokrývku hlavy. Velmi často se rovněž úžeh vyskytuje společně s úpalem a je velmi těžké rozpoznat, zda se jedná o úpal či o úžeh. Mezi hlavní příznaky úžehu v tomto případě patří rovněž zvýšená tělesná teplota a nevolnost. Ovšem v případě úžehu se tyto symptomy mohou vyskytovat i se zpožděním, což znamená, že vás mohou postihnout klidně i v noci.

Jak se úžeh léčí?

Úžeh se léčí zejména tak, že si budete na hlavu pokládat studené obklady a budete se pohybovat v dobře větrané místnosti, která bude chladná. Dále je vhodné doplnit tekutiny, a to zejména ty, které jsou obohaceny o minerály. Vypít můžete například také iontové nápoje či lehce osolenou vodu, která vám rovněž uleví.

Příznaky obou nemocí a vliv na naše zdraví

Často zaměnitelné příznaky úpalu a úžehu vedou k tomu, že lidé často ani nevědí, jakým problémem jejich tělo trpí. Vesměs se tak řiďte tím, že za úpal může zejména přílišné horko a za úžeh zase slunce. K úpalu samotnému nemusí venku vůbec svítit slunce. Bohatě stačí, když například na své dovolené budete trávit dlouhou dobu v horku a také ve vlhku. Tělo vám poté vyšle signál, že je přehřáté a že vás nestíhá dostatečně dobře ochlazovat vaším potem. Úžeh se zase vyskytuje tehdy, pobýváte-li na přímém slunci, a to bez pokrývky hlavy. Úžeh ovšem stejně tak, jako úpal doprovází únava, nevolnost a také často i spálená pokožka.

Příznaky úpalu

  • Křeče
  • Vysoké teploty, které mohou překročit i 40 °C
  • Únava
  • Zvracení
  • V nejhorších případech hrozí také ztráta vědomí

Příznaky úžehu

  • Příznaky úžehu, které jsou stejné, jako příznaky úpalu, se mohou vyskytnout až několik hodin poté, co budete pobývat na slunci. Doprovodným jevem úžehu často bývá také spálená pokožka kůže od přímého slunce.

Úpal ani úžeh naštěstí nezpůsobuje žádné trvalé následky, které by měli negativní vliv na naše zdraví. Ovšem úpal i úžeh může děti a starší jedince ohrozit dokonce i na životě.

První dny s úpalem a úžehem

Pokud úpal či úžeh potká zdravého jedince, může si z tohoto onemocnění odnést pouze nepříjemné zvracení a spálenou pokožku. Nevolnost ovšem často po zhruba třech i méně dnech zmizí a vy ani nebude za chvíli vědět, že jste úžehem či úpalem trpěli. Pokud ovšem úžeh či úpal potká dítě či seniora, může mu úpal i úžeh snížit tlak a například způsobit také stav, který se podobá šoku. V každém případě je horším onemocněním úžeh, který může poškodit i mozkové blány v závislosti na tom, jak dlouho jste pobývali na slunci bez ochrany hlavy.

Jak léčit úpal a úžeh vitaminy, popřípadě babskými radami?

U úpalu je zejména nutné, abyste se dostatečně ochlazovali. Dále musíte pít dostatek tekutin. Pokud vás trápí horečka, použijte volně prodejný Panadol či Paralen z lékárny. Rovněž vám pomohou také studené zábaly

U úžehu rovněž podávejte dostatek tekutin a odpočívejte ve větrané místnosti. Na bolest hlavy vám pomůže Ibalgin, Nurofen, Brufen či Panadol a jiné léky, které vám uleví od bolesti. Pokud zvracíte, můžete použít Paracetamol ve formě různých čípků, což je vhodné rovněž i u dětí, které ještě neumí polykat léky.

Jak dlouho trvá úpal a úžeh?

Všeobecně lze ovšem říci, že úžeh i úpal nás může doprovázet po dva až tři dny. Ty nejhorší příznaky ovšem často ustoupí do dvanácti hodin. Někdy ovšem mohou horečky přetrvávat i tři dny, popřípadě týden. Pokud vám ovšem od příznaků nepomohou ani léky z lékárny a ani babské rady, je vhodné stav po 24 hodinách konzultovat s lékařem.

Jak předejít úpalu a úžehu? Jak se před sluncem chránit?

V horkých letních dnech je dobré myslet především na to, že bychom neměli na přímém slunci či v horkém počasí pobývat příliš dlouhou dobu. V horkých dnech je vhodné v případě, kdy pracujete například venku, dodržovat pitný režim, pravidelně se před sluncem schovávat, a to alespoň do stínu a chránit svou hlavu i ostatní části těla před sluncem různými klobouky. Rovněž je důležité používat opalovací krémy s tím nejvyšším faktorem. Pokud můžete, práci venku se v parných dnech úplně vyhněte. Pokud milujete opalování, je vhodné se zamyslet nad tím, jak dlouhou dobu na slunci budete pobývat. Není vhodné to se sluněním přehánět, jelikož úpal či úžeh může mít velmi plíživý nástup a vy si tak z opalování odnesete mnohem více než jen snědou pokožku.

Prevencí může být pokrývka hlavy a dostatečný pitný režim
Prevencí může být pokrývka hlavy a dostatečný pitný režim

K přehřátí organismu může rovněž dojít například v autobusech či v automobilech, dusných továrnách, halách či sklenících. V tomto případě je vhodné rovněž dostatečně větrat, dávat si pravidelné přestávky nejen v práci nýbrž také za volantem a také se chránit před přímým sluncem, které je nejhorší mezi 12 a 15 hodinou odpolední. Přehřát se ovšem můžete také doma u bazénu, na což je rovněž vhodné myslet.

Kde všude na nás úžeh a úpal čeká?

Úpal a úžeh nás může zastihnout nejen na naší letní dovolené ve sluncem zalité přímořské destinaci, nýbrž také u našich rybníků a ostatních vodních ploch a bazénů. V případě veřejných míst, se ovšem máte mnohem menší možnost před sluncem i teplem schovat, než je tomu například na vaší zahradě u domu, kde budete pobývat například u svého bazénu. Doma na zahradě je rozhodně více stinných míst a koutů, kam můžete v případě potřeby zalézt a schovat se tak před sluncem, a to nemluvě o samotném domě, kam se můžete rovněž ukrýt a vyhnout se tak nepříjemnému úpalu a úžehu.