Tvrdnutí břicha v těhotenství

Těhotenství je období, které může kromě nadšeného očekávání provázet i řada poměrně nepříjemných změn a potíží. Jednou z nich je tvrdnutí břicha, které podle statistik dokonce patří mezi nejčastější komplikace v těhotenství. Jedná se o velmi nepříjemný pocit pnutí v oblasti břicha, který může být spojen i s bolestmi v podbřišku, kříži, tříslech či v zádech. Objevuje se již okolo 6. týdne těhotenství, většina gravidních žen jej však dokáže zaznamenat až v druhém trimestru. Důvodem této nepříjemnosti, která se zpravidla objevuje při vyšší fyzické námaze, je růst a pohyb miminka a zvětšování dělohy. Ve třetím trimestru těhotenství bývá tvrdnutí břicha součástí tzv. Braxton-Hicksových kontrakcí, které lidově označujeme jako poslíčky.

Jak poznat tvrdnutí bříška

Tvrdnutí břicha není ani tak bolestivá záležitost, jako spíš nepříjemný pocit. Dochází totiž k nechtěnému napínání děložního svalstva, kterému žena nedokáže zabránit. Pokud si tedy nejste jistí tím, že tvrdnutí bříška poznáte, nemusíte mít obavy. Je to stejné, jako když zatnete jakýkoliv jiný sval na těle – v klidu je na omak měkký, po zatnutí ztvrdne. To samé se v průběhu těhotenství bude dít i s těhotenským břichem a oblastí podbřišku, jen s tím rozdílem, že sval se bude zatínat samovolně, bez vaší vůle.

Příčiny tvrdnutí břicha

Těhotenství by mělo být obdobím klidu a odpočinku, ne každá nastávající maminka má však možnost zvolit si takový režim. Ostatně valnou část těhotenství zůstávají ženy v práci, pokud jim to tedy zdraví dovolí. I z tohoto důvodu se může při vyvinutí fyzické námahy objevit problém s tvrdnutím břicha. Námahu přitom mohou představovat i činnosti, které byly před těhotenstvím považovány za téměř klidové – např. rychlejší chůze, sport a úklid. Nepříjemné ztvrdnutí děložní svaloviny navíc často souvisí nejen s vaší aktivitou, ale také s aktivitou miminka. Pokud se hodně hýbe a kope, svalovina může v reakci na to zatvrdnout.

Zdaleka nejčastěji se pak tvrdnutí břicha objevuje na konci třetího trimestru, kdy se již blíží termín porodu. Jedná se o s tzv. poslíčky (odborně nazývané jako Braxton-Hicksovy kontrakce), tedy nepravidelné a nebolestivé kontrakce, které mají za úkol připravit dělohu na blížící se porod. Proto je v tomto případě je nutné, aby nastávající matka sledovala pravidelnost kontrakcí a rozeznala tak reálný začátek porodu od Braxton-Hicksových kontrakcí. Rozestupy mezi jednotlivými kontrakce si může měřit nejen pomocí hodin, ale třeba i za využití některé z mobilních aplikací, které jsou určené přímo k těmto účelům (např. ‚Easy Contraction Timer‘ nebo česká aplikace ‚Měření kontrakcí‘). V momentě, kdy začnou být kontrakce pravidelné, bolestivé, nebo třeba provázené krvácením, je nutné ihned navštívit lékaře nebo gynekologickou pohotovost.

Diagnóza a konzultace s lékařem

Tvrdnutí břicha sice patří mezi časté komplikace, přesto je však na místě konzultovat je s gynekologem. Informace načerpané v internetových diskuzích mohou být užitečné, lékař je však studovaný odborník, který prozkoumá i to, zda se třeba nastávající maminky netýkají komplikace spojené s tvrdnutím břicha.

Jedná se zejména o kontrolu děložního čípku. Ten by se měl totiž začít zkracovat a ztrácet až během první doby porodní, je proto opravdu nežádoucí, aby k tomu docházelo dříve. Lékař provádí vyšetření zvané cervikometrie, během něhož zkontroluje děložní čípek pomocí ultrazvukového přístroje.

Další možností vyšetření je stěr z porodních cest těhotné. Jeho pomocí lékař zjistí přítomnost bakterií, které mohou způsobovat předčasnou děložní činnost. Jejich výskytu lze zabránit zaváděcích tablet, které gynekolog předepíše.

Nežádoucí bakterie mohou být nalezeny v moči, kde často způsobují infekci. Moč už dnes naštěstí bývá u většiny těhotných kontrolována preventivně při každé návštěvě gynekologa, bakterie tedy lze odhalit bez větších problémů. Pokud lékař potvrdí jejich přítomnost, je nutné nasadit speciální antibiotickou léčbu.

Pokud ani jedno z výše zmíněných vyšetření neodhalí žádný problém, je těhotné ženě většinou diagnostikován syndrom dráždivé dělohy. Ten se projevuje pravidelnými děložními kontrakcemi, které však naštěstí nemají žádný vliv na děložní hrdlo. Vedou však k tvrdnutí břicha, které může být často velmi nepříjemné. Syndrom dráždivé dělohy mnohdy spouští stresové situace, přílišná sexuální aktivita, nošení těžkých věcí, ale třeba i plný močový měchýř. Léčba neexistuje, doporučuje se však, aby těhotná dodržovala klidnější režim.

Léčba

Jak již bylo řečeno výše, tvrdnutí břicha je jev, který je v těhotenství poměrně běžný, neměl by se však opakovat příliš často. Pokud není nepříjemně bolestivý, může k němu dojít 20 za den, respektive za 24 hodin. Od 34. týdne těhotenství je pak přípustných až 30 epizod denně.

Pokud není tvrdnutí břicha příliš časté a není doprovázeno dalšími souvisejícími nepříjemnostmi, není nutné jen léčit perorárními přípravky a léčivy. Ve většině případů stačí, když se nastávající maminka na chvíli položí na záda a zvedne nohy do výšky (může si je např. podepřít polštáři). Pomoci může i teplá koupel (ne však horká!), krátká klidná procházka, zvýšený příjem tekutin či uvolňující cvičení zaměřené na pomalé hluboké dýchání.

V opačném případě, kdy je tvrdnutí příliš časté a bolestivé, může lékař těhotné předepsat klidový režim a magnesium (hořčík). To je snadněji vstřebatelné ve své přírodní formě, během gravidity je tedy vhodné zavést do svého jídelníčku více ořechů, celozrných obilovin, fazolí, hrachu a zelené listové zeleniny, jako je např. špenát. Magnesium lze pochopitelně přijímat i v tabletkách, případně i v prášku, který se sype rovnou do pusy. Pamatujte však, že je nutné jej vysadit maximálně 2. týdny před plánovaným termínem porodu. Zklidňuje totiž děložní činnost, což by později nechtěně utlumovalo kontrakce.


Nejprodávanější magnesium

Swiss Magnesium 1 420 mg 90 tablet lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do
Porovnat ceny >>
Magne B6 Forte 50 tablet lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do
Porovnat ceny >>

Pokud se epizody s tvrdnutím břicha opakují příliš často a jsou doprovázeny i bolestí, může dojít k tomu, že vás váš ošetřující lékař nechá raději hospitalizovat v nemocnici. Tam lze magnesium podávat i nitrožilně.

Následky

Opravdu velmi nebezpečným následkem neléčeného tvrdnutí břicha může být předčasný porod. Jedním z příznaků toho, že se k němu již schyluje, jsou časté a bolestivé stahy dělohy. Pokud máte pocit, že k tomu dochází, ihned zavolejte svému lékaři nebo navštivte gynekologickou pohotovost. Pamatujte přitom, že zejména v těhotenství je lepší přijít k lékaři zbytečně, než pozdě!

Předčasně narozená miminka (tedy děti, které přišly na svět před ukončeným 37. týdnem těhotenství), jsou i přes vyspělost moderní medicíny bohužel ohrožena na životě. Dokonce i pokud přežijí, mají velmi obtížný start do života. Je statisticky dokázané, že jsou vystaveny mnohem vyššímu riziku komplikací, mezi které patří postižení, vady růstu a bohužel i ohrožení zdravého mentálního vývoje.

Prevence

Velmi dobrým preventivním opatřením je celkové zvolnění životního stylu. Těhotné ženy by se měly chovat obezřetně a vyvarovat se větší tělesné námaze, jako je zvedání těžkých předmětů, intenzivního uklízení či mytí oken (které je ostatně v těhotenství nevhodné z více důvodů). Nevhodný je i namáhavý sport, gravidní žena se však pohybu nemusí vzdávat úplně – lze jej nahradit jiným, vhodnějším druhem, např. plaváním nebo těhotenskou jógou.

Pokud dochází k zatvrdnutí bříška i navzdory různým opatřením, může se nastávající maminka zkusit vyprázdnit. Plný močový měchýř na dělohu často působí dráždivě. Dalším způsobem, který slibuje uvolnění, je koupel v teplé vodě. Ta je také vhodným způsobem rozlišení reálných a Braxton-Hicksových kontrakcí – ty reálné po teplé koupeli nezmizí.

Vhodným způsobem úlevy je také odpočinek. Těhotná žena se může položit na záda či na bok a umístit nohy do vyvýšené polohy. Lze je podložit polštáři, nebo využít speciální těhotenský polštář, který umožňuje i oporu pro narůstající břicho. Pomocí tohoto polštáře lze také podepřít záda a uvolnit bedra, což těhotným ulevuje.

Závěr

Tvrdnutí břicha je přirozenou součástí téměř každého těhotenství. Jde o nepříjemný, ne však bolestivý stav, během kterého se těhotné ženě zatnou svaly v břiše a podbřišku, aniž by to ona sama zamýšlela udělat. Zpravidla se objevují v druhém trimestru, někdy okolo 30. týdne těhotenství. Důvodem je zpravidla růst miminka a dělohy, často ale také přílišná námaha, které se gravidní žena vystavuje. V takových případech se stačí jen položit a odpočívat.

O tvrdnutí břicha by těhotná žena měla vždy informovat svého gynekologa. Ten může provést specializovaná vyšetření, která mohou odhalit nebezpečné vedlejší účinky tvrdnutí břicha, mezi které patří zejména zkracování děložního čípku. To může vést i k předčasnému porodu. Lékař také může ženě doporučit vhodné dávkování magnesia, které tvrdnutí břicha zabraňuje.

Tvrdnutí břicha se často objevuje i před porodem, v posledním trimestru těhotenství, kdy je průvodním jevem Braxton-Hicksových kontrakcí. Tento problém, lidově označovaný jako poslíčci, má připravit děložní hrdlo na porod. Kontrakce jsou sice nepříjemné, neznamenají však začátek porodu. Dá se to snadno rozpoznat – nejsou pravidelné ani bolestivé.