Trpíte svěděním a pálením v konečníku? Poradíme vám.

Nepříjemné svědění a pálení v oblasti konečníku je velmi intimní problém. Pacienti o této obtíži z pochopitelných důvodů mlčí, stud je však něco, co by měli před lékařem odložit. Jedině odborník totiž může s naprostou jistotou říci, zda za problémem stojí parazité, alergické reakce, plísně, nebo třeba hemeroidy a řitní prasklinky.

Svědění a pálení konečníku způsobené parazity

Parazité způsobují nepříjemné problémy s pálením zejména u malých dětí. V kolektivu dospívajících se čas od času vyskytují roupy, tedy drobní, okem viditelní parazité, kteří osidlují střevo. V momentě, kdy jsou děti v klidu (tedy zejména v noci), pak parazité střeva opouštějí a kladou v oblasti řitního otvoru vajíčka, která se posléze začnou líhnout. Právě to způsobuje dráždivé svědění a zarudnutí anální oblasti, které se odborně nazývá enterobióza.

Infekce se přenáší ze stolice do úst, je proto důležitá dbát u nakažených dětí o důslednou hygienu rukou, zejména pak nehtů! Vajíčka se mohou objevit i v oblečení, ložním prádle či na hračkách, se kterými děti přicházejí často do styku. Roupy však naštěstí nezpůsobují žádné závažné onemocnění. Vyjma svědění konečníku může parazit způsobit neklidný či trhavý spánek a někdy také bolest hlavy.

Diagnóza a léčba roupů

Tento problém není u dětí ničím nezvyklým, je však na místě poradit se ohledně jeho léčby s lékařem. Diagnóza probíhá za pomoci tzv. Grahamovy metody. Ráno, před umytím či otřením konečníku, se na anální oblast přilepí průhledná páska. Ta se následně přelepí na sklíčko a prozkoumá se pod mikroskopem. Samička roupu klade vajíčka v nepravidelných intervalech, test se tedy může opakovat několikrát.

Pokud se podezření potvrdí, předepisuje doktor lék na odčervení, který se podává v tabletách (např. Vermox, Phyteneo Vermophyt či Pyrvinium). Stejně jako u zvířat, i u lidí je na místě léčebnou kůru po 3 týdnech zopakovat. Dojde tak k odstranění parazitů, kteří přežili první dávku léku. Příznivě proti tomuto problému působí také přírodní kapičky z medvědího česneku a v neposlední řadě i přísné dodržování hygienických zásad.

V případě, že nedojde k řádné léčbě roupů, mohou se u postiženého objevit průjmy a vaginální výtok. Úplně neobvyklé nejsou ani záněty močového měchýře, ke kterým dochází tehdy, když parazité proniknou do pohlavních orgánů. V takovém případě může dojít dokonce i k zánětu ledvin.

Alergická vyrážka v oblasti konečníku

Alergická vyrážka se může objevit kdekoliv po těle. Lidé, kteří mají s alergiemi problém, vám to jistě potvrdí. Není se proto až tak čemu divit, že vyrážku na kůži můžete najít i v oblasti řitního otvoru. Její příznaky jsou stejné, jako kdyby se objevila jinde na těle – tedy zarudnutí, pálení a svědění. Problém je ovšem v tom, že takto porušená pokožka je náchylnější k zanesení infekce, je proto opravdu na místě dbát o zvýšenou intimní hygienu. V opačném případě se mohou v okolí konečníků objevit i různé puchýře a boláky.

Je pravděpodobné, že alergická vyrážka se objeví spíše u lidí, kteří již mají s alergií, lupenkou či s ekzémy nějakou zkušenost. Na druhou stranu se ale často stává, že se alergická vyrážka v oblasti konečníku a genitálií objeví po použití nevhodného pracího prášku, aviváže, dráždivého kosmetického přípravku nebo silněji parfémovaných hygienických potřeb, jako jsou vložky a toaletní papír. Neplechu může napáchat i nevhodné spodní prádlo, které vede k zapaření pokožky.

Diagnóza a léčba vyrážky

Přestože se na první pohled může zdát, že se jedná o problém, jaký dokáže každý vyřešit sám doma, opak je často pravdou. Alergická vyrážka v oblasti konečníku, lidově někdy označovaná jako „vlk“, totiž vyžaduje poměrně specifickou léčbu. Lékař většinou předepisuje mast s antibiotiky či kortikoidy, které na alergie působí opravdu účinně, není však volně prodejná. Řada pacientů se sice takovéto léčbě vyhýbá (zejména kvůli vedlejším účinkům), je však nutné vzít v potaz, že zanícení v oblasti konečníků by mohlo vést k dlouhodobým problémům, jako jsou záněty.

Ke zmírnění problémů mohou posloužit také sedací koupele. Osvědčenými přísadami do nich je řepík, dubová kůra a ovesné vločky. V lékárně je pak k sehnání Jarischova voda (případně roztok či obklad stejného názvu), která pokožku zklidňuje. Příjemně totiž chladí a zároveň oblast nevysušuje.

Plísně a svědění konečníku

Lidská střeva jsou osídlena mnoha více či méně prospěšnými organismy. Mezi ty patří i plísně, které samy o sobě problém neznamenají. Něco jiného jsou však jejich spóry, které naopak způsobují řadu zdravotních problémů. Pokud se dostanou až k análnímu otvoru, začne pacienty trápit opravdu velmi nepříjemné svědění. Tyto obtíže se často hlásí o slovo po průjmových onemocněních, trávících potížích, ale i po gynekologických výtocích. Svědění konečníku se objevuje také po užívání antibiotik, které narušují přirozenou střevní mikroflóru.

Diagnóza a léčba plísňových onemocnění

I v tomto případě je vhodné navštívit lékaře Ten může pomocí vyšetření moči, krve či stolice prokázat zvýšený výskyt kvasinek, který ukazuje na problémy s plísní. Tato problematika se řeší snahou o doplnění střevní mikroflóry pomocí probiotik (např. Biopron či Laktobacily).


Kvalitní probiotika pro vaše zdraví

Walmark Biopron9 Premium 30+10 tobolek lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do
Porovnat ceny >>
Walmark Laktobacily Complex s fruktooligosacharidy 42 tablet lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do
Porovnat ceny >>

Nežádoucí svědění pak lze odstranit mastí proti plísním, která se aplikuje na čistou a dobře utřenou pokožku (např. Exoderil, Myfungar či Clotrimazol).

Léčbě pomáhá i speciální dieta, kvasinky se totiž množí především díky většímu množství cukru. Je tedy vhodné vyřadit jednoduché cukry a také různé polotovary. Naopak příznivý účinek mohou mýt zakysané, kvašené a fermentované potraviny. Součástí takové diety jsou i čaje z ostropestřce na posílení funkce jater.

Zdaleka nejčastějším důvodem pálení anální oblasti u dospělých jsou hemoroidy.

Hemoroidy jsou v podstatě se jedná o zánětlivé křečové žíly, které mohou prasknout a krvácet. Ostatně slovo hemoroid pochází z latiny a v překladu znamená doslova ‚náchylný ke krvácení‘. Tyto žíly zasahují do střeva, kde procházející stolice způsobuje jejich vyhřeznutí ven. Právě při průchodu stolice, ale i při neopatrné manipulaci s toaletním papírem, dochází k jejich protržení a ke krvácení. Celá anální oblast je následně citlivá, svědí a pálí.

Příčinou této obtíže je nahromadění krve v oblasti pánve, které je pochopitelně ještě zvýšené, pokud pacient většinu dne sedí. Problém může vzniknout i při opakovaném zvedání těžkých věcí nebo při dlouhodobé zácpě. Samostatnou kapitolu pak představují maminky, u kterých se mohou tyto obtíže objevit během těhotenství, nebo pak později při porodu. 

Diagnóza a léčba hemoroidů

Diagnostikování hemeroidů zvládne většina lidí sama, rozhodně ale není na místě je jakkoliv zanedbávat. V některých případech totiž může tento problém vést až k rakovině střev. Pokud vás tedy hemoroidy trápí dlouhodobě, je návštěva odborníka opravdu na místě! Vnější projevy hemoroidů lze odstranit speciálními čípky a mastičkami, které jsou volně prodejné (např. Hemostop, Varixinal či Hemoxin). Nápomocné mohou být i sedací koupele z heřmánku, které postiženou oblast zklidňují.

Hemoroidům můžete předcházet i preventivně, a to dodržováním zdravé životosprávy. Každý jedinec by se měl hodně hýbat, dbát na dostatečný příjem vlákniny a v neposlední řadě také vody. V ideálním případě je pak stolice měkká a jde snadno vytlačit. Výrazný tlak spojovaný s namáhavým tlačením jen zvyšuje pravděpodobnost toho, že se hemoroidy objeví. Ostatně proto jsou ohroženy těhotné ženy.

Preventivní opatření

Mimo přípravků, které lékař předepíše na základě diagnózy konkrétního problému, je zároveň nutné držet se i zásad správné hygieny. Svědění a pálení řitního otvoru je totiž velmi často spojeno právě s nevhodnou hygienou. V první řadě je proto nutné pečlivě otvor po vykonání potřeby očistit. Je vhodné věnovat svoji pozornost i toaletnímu papíru, který by měl být tak měkký, aby vaše citlivé partie nedráždil. Setřená řitní oblast by měla být následně ještě omyta studeno či vlažnou vodou. K tomu je ideální bidet. Na závěr je dobré ošetřit podrážděnou oblast krémem či mastí s obsahem zinku (např. Sudocrem, Bioturm zinková mast, Uriage Bariéderm).

Anální oblasti věnujte speciální pozornost i během koupání a sprchování. Na některá mýdla a sprchové gely je totiž nutné dávat pozor, protože jejich složení může citlivou oblast konečníku a genitálií dráždit. Buďto tedy používejte speciální mycí emulze přímo určené na intimní partie, nebo se myjte pouze vlažnou vodou.

V neposlední řadě zkontrolujte vaše spodní prádlo. Jednak je na místě prát jej v takovém pracím prášku, který pro vás není žádným způsobem dráždivý. To samé platí pochopitelně i pro aviváž. Pokud bude problém přetrvávat i nadále, sáhněte raději po úplně novém prádle. To by nemělo být příliš obepnuté. Ideálním materiálem je bavlna, která lépe absorbuje vlhkost, čímž úspěšně zabraňuje vzniku vyrážky. 

Závěr

Svědění a pálení konečníku je velmi nepříjemný problém, který je zároveň ožehavý i z psychického hlediska. Každý pacient by si však měl uvědomit, že lékař je odborník, který slíbil pomáhat. Stud tedy není na místě, naopak. Je to totiž právě lékař, který dokáže nejlépe určit důvod svědění a pálení v anální oblasti.

Existuje několik možností, proč se tyto nepříjemné pocity objevují. Prvním z nich jsou střevní parazité nazývaní roupy. Objevují se zejména u dětí, které zpravidla tolik nedbají na hygienu. Svědění je nejhorší vždy v noci, tehdy totiž parazité kladou v oblasti konečníku vajíčka. Léčba je naštěstí snadná, stejně jako u zvířat dojde k odčervení organismu.

Dalším možným důvodem těchto obtíží je alergická vyrážka. Ta může vzniknout buďto v důsledku pozření nějaké potraviny, na kterou má pacient intoleranci, nebo v reakci na nevhodné hygienické pomůcky, prací gel či špatný materiál spodního prádla. V tomto případě se sice stačí vyhýbat se látce, která vyrážku způsobuje, zároveň je ale nutné navštívit lékaře, který předepíše speciální antibiotickou či kortikoidovou mast. Po pravidelné aplikaci pak vyrážka zmizí.

Problém způsobují i plísně, které se dostavují zpravidla po jiné nemoci. Jedná se většinou o problémy zažívacího traktu, nebo třeba o gynekologické obtíže. Plíseň se také často objevuje poté, co pacient dobere lékařem předepsaná antibiotika. V tomto případě je na místě doplnit střevní mikroflóru probiotiky a dodržovat dietu.

Nejčastěji se však pálení objevuje ve spojitosti s hemoroidy, které trápí velké procento dospělých lidí. Tyto zánětlivé žíly často praskají a znepříjemňují vyprazdňování, po stolici se pak často objevuje pálení a svědění. Na dotek jsou velmi citlivé. Lze je léčit speciálními mastičkami a čípky, které jsou volně prodejné. Pálení zmírňují i sedavé koupele s heřmánkem.