Salmonelóza – jak ji rozpoznat a léčit

Salmonelóza je závažné střevní onemocnění, které se projevuje horečkou a řídkými  vodnatými průjmy. Ty mohou obsahovat i hleny a v horších případech také krev. Mezi další příznaky salmonelózy se řadí nevolnost a bolesti břicha, které jsou často doprovázené i zvracením. Nemoc postihuje ženy, muže i děti a její první příznaky se objevují do 48 hodiny od nákazy.

Příčina nemoci

Salmonelóza je nemoc, jejímž zdrojem jsou zvířata, zejména drůbež. Člověka mohou ohrozit na zdraví produkty vyrobené z jejich masa, velmi riziková jsou ale i vajíčka. Tyto potraviny jsou kontaminovány patogeny, které lze zničit při správném tepelném zpracování, případně je lze odhalit při dodržení vhodných technologických postupů. Mezi potraviny, které bakterie salmonely obsahují nejčastěji, patří měkké salámy, sekaná, majonéza, různé pomazánky či produkty obsahující větší množství vajíček, tedy i sladké produkty, jako jsou dorty, zmrzlina a krémy. 

Pokud se jedinec nakazí pozřením závadné potraviny, proniknou bakterie salmonely do tenkého střeva, kde posléze začnou uvolňovat toxické látky. Ty pronikají do krevního a lymfatického oběhu a vyvolávají zažívací obtíže. Nemoc jako taková propukne do 48 hodin od požití nevhodného jídla, první příznaky se však zpravidla objevují již po 12 hodinách. Přímý přenos salmonelózy z jednoho člověka na druhého je naštěstí velmi nepravděpodobný, salmonelóza tedy není nakažlivá a jedinec tak nemocí neohrožuje své okolí.

Diagnóza

Lehčí formu salmonelózy lze u dospělého člověka zvládnout v domácích podmínkách, vždy je však vhodné konzultovat nemoc s lékařem alespoň po telefonu. Pokud pacient trpí výše popsanými příznaky nemoci déle, než tři dny, měl by lékaře navštívit neprodleně. Na odborníka je dobré se obrátit i v případě, kdy se pacientovi výrazně přitíží. V takový moment lze přivolat i rychlou záchrannou službu, zejména pokud je v ohrožení malé dítě, nebo pak starý člověk. Ti totiž snášejí průběh jakékoliv choroby o něco hůře, než zdravý dospělý člověk. Salmonelóza by tak u nich mohla v akutním případě vést i ke smrti.

Vyšetření, které souvisí se salmonelózou, provádí lékař pomocí stěru, respektive pomocí odběru malého množství stolice, kterou vzápětí podrobí laboratornímu rozboru. Odběr stolice se provádí pomocí tampónu, který se šetrným způsobem zavede do rektální oblasti pacienta. Po vyjmutí se ihned uloží do zkumavky, aby nedošlo k jeho kontaminaci. Lékař vyšetřuje také krev pacienta a dále se cíleně vyptává, zda v několika posledních dnech nepozřel potravinu, která by mohla toto onemocnění způsobit. V některým případech se totiž můžeme setkat i s epidemií salmonelózy, je proto dobré odhalit, kde pacient rizikovou potravinu zkonzumoval.

Léčba a její průběh

Salmonelózu provází nepříjemný průjem a zvracení, velmi důležitou součástí léčby je proto náhrada ztracených tekutin a minerálů. Pacient musí pečlivě dbát o rehydrataci, celkové odvodnění organismu by totiž mohlo způsobit další obtíže, jako jsou bolest a točení hlavy, křeče ve svalech, zrychlené dýchání, zvýšená únava či nízký krevní tlak.

Stav lze upravovat i pomocí vhodných medikamentů, které čistí střeva, mezi které patří např. Endiaron, Smecta a živočišné uhlí. Jejich užívání, a zejména pak jejich dávkování, by měl ale pacient vždy konzultovat s lékařem či lékárníkem. V krajním případě může lékař předepsat i antibiotickou léčbu. Zároveň je nutné dát si pozor na léky, které by mohly nevhodným způsobem zpomalit střevní peristaltiku. Umožnily by tím totiž lepší vstřebávání toxické látky produkované bakteriemi salmonely. Mezi takové medikamenty patří např. lék Reasec.

Důležitou součástí léčby salmonelózy je dieta, kterou by měl pacient důsledně dodržovat.

Dieta by měla z jídelníčku zcela vyloučit všechna dráždivá jídla, mezi která patří např. mléko, maso, čokoláda, ale i čerstvé ovoce (s výjimkou banánů) a listová zelenina. Strava by měla být založená především na bramborách, rýži, sucharech či suchém pečivu. Vhodnou alternativou k tomu je i polévka z kořenové zeleniny zahuštěná rýží, která kromě potřebných živin poskytne pacientovi i tekutiny. V případě zlepší stavu jedince lze do jídelníčku pomalu přidávat těstoviny, libové maso a ovoce. Stále však platí přísný zákaz smažených a mastných jídel, které by mohly pacientovi opět přitížit a znovu vyvolat průjem.

Speciální dieta by se měla týkat i malých dětí. U kojenců, kteří stále přijímají mateřské mléko, zařazujeme mezi jednotlivá kojení rýžový a mrkvový vývar. Dítě určitě neodstavujeme, matka by však měla dbát zvýšené hygieny, a to jak u miminka, tak i u sebe. Nekojené děti je vhodné krmit rýžovým či mrkvovým vývarem. Po poradě s lékařem lze do jejich jídelníčku zařadit i iontové WHO roztoky, které jim vhodným způsobem doplní do těla sodík, draslík a glukózu.

Následky

Salmonelóza je nemoc, která zpravidla odezní během týdně až dvou. Salmonely, bakterie způsobující onemocnění, však lze najít ve stolici pacienta ještě dlouho poté. To je důležité zejména v případě, kdy pacient pracuje ve zdravotnictví nebo potravinářství. Při nedostatečné péči o hygienu by totiž mohl nakazit další lidi, nebo kontaminovat jídlo, které připravuje. To by mohlo vést k až k epidemii. Z tohoto důvodu předepisuje lékař takovýmto pacientům zpravidla antibiotickou léčbu, která působí jako prevence proti dalšímu šíření salmonelózy. 

V některých výjimečných případech se může salmonelóza stát chronickým onemocněním. Z tohoto důvodu je vhodné, aby lékaři u pacientů, kteří touto chorobou prošli, prováděli v pravidelných intervalech kontrolní stěr stolice. V případě, že se pacient stane tzv. trvalým nosičem bakterií salmonely, může lékař doporučit odstranění žlučníku. Bakterie totiž většinou přežívá právě ve žlučových cestách. V případě, že bude pacient dlouhodobě vystaven salmonelóze, může u něj dojít i k poškození jater a ledvin.

Prevence

Světová zdravotnická organizace vypracovala ve spojitosti se salmonelou několik pravidel, kterými by se měl řídit každý, kdo se chce této nepříjemné nemoci vyhnout. Jde o jednoduché postupy, které minimalizují rizika nákazy.

  1. Vyhýbat se neznámým a potenciálně škodlivým potravinám. Jde zejména o kuřecí maso a vejce, u kterých si nemůžete být jistí způsobem jejich skladování, a tedy i jejich nezávadností. Toto riziko se pravidelně zvyšuje každé léto.
  2. Dodržovat bezpečný postup přípravy u všech rizikových potravin. To znamená, že vejce je vhodné vařit minimálně 12 minut při teplotě 100° C, omelety smažit z obou stran, nepoužívat tepelně neupravené bílky ani žloutky a maso vždy zpracovávat alespoň 5 minut při minimální teplotě 75° C.
  3. Nezmrazovat už jednou rozmrazené potraviny. Bakterie, které způsobují salmonelózu, jsou velmi odolné vůči nízkým teplotám, snadno se tak přenáší např. zmrzlinou, nebo právě mraženými potravinami.
  4. Majonézová jídla vytvářejte zásadně z uzavřené majonézy, kterou jste koupili v obchodě. Ta je totiž chráněná procesem pasterizace a můžete si tak být jistí, že je zdravotně nezávadná.
  5. Jídlo konzumujte bezprostředně po uvaření, jinak jej uchovávejte v ledničce při teplotě méně než 10° C.
  6. Při vaření důsledně dbejte na hygienu rukou. 
  7. Hygienu dodržujte i v případě kuchyňského náčiní. Oddělujte podložky na porcování drůbeže od těch, na kterých porcujete jiné potraviny. Salmonelózu lze totiž dostat např. i tak, že se syrové kuře dostane do kontaktu se zeleninou. Zatímco kuře poté projde tepelným zpracováním, zelenina už ne. Z tohoto hlediska je rizikové třeba letní grilování, při kterém se zpravidla tolik nedbá o hygienu. 
  8. Udržovat veškeré kuchyňské náčiní čisté. Z tohoto důvodu je vhodné používat při mytí nádobí co nejvyšší teplotu vody.
  9. Chránit potraviny před kontaminací ze strany hlodavců a hmyzu
  10. K pití i k přípravě jídla používejte vždy pouze pitnou vodu. Pokud ji nemáte k dispozici, využívejte vodu, která prošla varem.

Závěr

Salmonelóza je onemocnění, jehož inkubační doba je 6 – 48 hodin. Na člověka se přenáší z potravin, které jsou nevhodně zpracované a obsahují bakterii, jenž následně může člověku způsobit nepříjemné a dlouhotrvající průjmy, bolesti břicha a někdy také zvracení. Nejčastěji se objevuje v drůbežím mase a vejcích, v případě jakéhokoliv podezření, je proto vhodné se těmto potravinám vyhnout.

Při mírném průběhu lze onemocnění zvládnout v domácím prostředí, i tak je ale vhodné konzultovat jeho průběh s lékařem alespoň telefonicky. Při onemocnění salmonelózou je důležité dodržovat dietu a dbát o dostatečný přísun tekutin. Jedinec totiž častými průjmy a zvracením ztrácí drahocenné tekutiny. To může vést k dehydrataci, která s sebou přináší i nepříjemné vedlejší účinky, jako je např. bolest hlavy a svalů a také nízký krevní tlak.

Salmonelóze se lze snadno vyhnout, pokud bude jedinec dodržovat 10 zásad správného zacházení s rizikovými potravinami. Ve zkratce je lze shrnout do poučení, že bychom nikdy neměli jíst potraviny, které se zdají být zdravotně závadné. Pozor bychom si měli dát především na potraviny, které mají co do činění s drůbeží – tedy na maso a vajíčka. Při zacházení s nimi je důležité pečlivě dbát na hygienu