Proč je důležitá očista jater a žlučníku?

žena nalévá smoothie

Játra jsou poměrně velký orgán v břišní dutině, který plní řadu důležitých funkcí v těle. Patří mezi nejdůležitější orgány pro detoxikaci těla a jsou zodpovědná za čištění krve, odstraňování toxických látek a udržování rovnováhy chemických látek v těle. Játra také produkuji žluč, která pomáhá trávení tuků v tenkém střevě.

Další důležitou funkcí jater je regulace hladiny cukru v krvi, ukládání vitamínů a minerálů a podpora imunitního systému. Játra také pomáhají tělu přeměnit potravu na energii a zpracovat bílkoviny a tuky.

Příznaky problémů s játry

Játra jsou klíčovým orgánem pro detoxikaci těla. Pokud jsou játra přetížená toxiny, mohou se objevit následující příznaky:

 • Trávicí potíže: nadýmání, zácpa, průjem, plynatost, nevolnost a zvracení
 • Únava: chronická únava, slabost, ospalost a nízká energie
 • Kožní problémy: akné, ekzémy, svědění kůže a suchá kůže
 • Nespavost: potíže s usínáním a časté probouzení v noci
 • Poruchy imunitního systému: náchylnost k infekcím, alergie a autoimunitní onemocnění
 • Nadváha: problémy s metabolismem tuků a cukru, nadváha a obezita
 • Poruchy menstruačního cyklu: PMS, bolestivá menstruace a nepravidelný cyklus

Pokud máte některé z těchto příznaků, mohlo by to být znamení, že je třeba pročistit játra. Nicméně, než začnete jakýkoli program pročištění jater, je důležité to konzultovat s lékařem

Postup při očistě

Existuje mnoho způsobů, jak očistit játra a žlučník, avšak před jakýmkoli programem pročištění je důležité konzultovat s lékařem, aby se zabránilo případným komplikacím a zdravotním problémům.

zdravý jídelníček

Následující jsou obecné kroky, jak postupovat při očistě jater a žlučníku:

 1. Jídelníček: jednou z klíčových součástí pročištění jater a žlučníku je správná výživa. Doporučuje se snížit příjem tuků, bílkovin a cukrů a zaměřit se hlavně na konzumaci potravin bohatých na vitamíny a minerály, jako jsou zelenina, ovoce, celozrnné potraviny, semena, ořechy a bylinky.
 2. Pitný režim: Kromě výživy je důležité také dodržovat dostatečný pitný režim. Doporučuje se vypít minimálně 8 sklenic vody denně.
 3. Bylinné přípravky: existují různé bylinné přípravky, které mohou pomoci s očistou jater a žlučníku. Některé z nejčastěji doporučovaných jsou ostropestřec mariánský, kurkuma, artyčoky, pampelišky, meduňka a mátové lístky. 
 4. Detoxikační programy: k dispozici jsou různé programy pro detoxikaci jater a žlučníku, které mohou pomoci s pročištěním. Detoxikační diety se obvykle zaměřují na konzumaci čerstvého ovoce a zeleniny, celozrnných potravin, nízkotučných bílkovin a zdravých tuků. Některé z těchto diet mohou být poměrně drastické, takže je důležité se poradit s lékařem.
 5. Pravidelná fyzická aktivita: pravidelná fyzická aktivita může pomoci s pročištěním jater a žlučníku. Pohyb podporuje cirkulaci krve a lymfy, což umožňuje tělu eliminovat toxiny efektivněji.
 6. Probiotika: zdravé probiotické bakterie, které se nacházejí v některých potravinách, jako jsou jogurty, kefíry nebo kysané zelí, mohou pomoci očistit játra a žlučník tím, že pomáhají udržovat zdravé trávení.
 7. Přírodní detoxikační prostředky: kromě výše uvedených možností existuje mnoho dalších přírodních prostředků, které mohou pomoci očistit játra a žlučník. Některé z těchto prostředků zahrnují česnek, citronovou šťávu, horkou vodu s citronem a medem, řepu a mnoho dalších.
Podobný článek:  Vše, co byste měli vědět o lékárničce?

Co pomáhá k očistě jater?

Očista jater je proces, který pomáhá eliminovat toxiny a zlepšit funkci jater. Tento orgán je velmi důležitý pro tělo, protože zpracovává tuky, cukry a bílkoviny, ukládá živiny a odstraňuje toxiny.

Konzumujte více zeleniny a ovoce

Některé druhy zeleniny jsou zvláště užitečné při očistě jater. Například ředkvičky, cibule, artyčoky, řepa a brokolice obsahují látky, které pomáhají stimulovat produkci a vylučování žluči, což může pomoci při rozkladu tuků v těle. Listová zelenina, jako je špenát, salát a římský salát, jsou bohaté na chlorofyl, což může pomoci detoxikovat tělo a odstranit škodlivé látky.

ovoce a zelenina

Ovoce je také důležité pro očistu jater. Například jablka jsou bohaté na pektin, což je typ vlákniny, která může pomoci při eliminaci těžkých kovů z těla. Citrusové plody, jako jsou pomeranče a citrony, jsou bohaté na vitamín C a antioxidanty, což může pomoci při ochraně jater před poškozením.

Omezte příjem alkoholu a kofeinu

Játra jsou hlavním orgánem odpovědným za rozklad alkoholu v těle. Pokud konzumujete příliš mnoho alkoholu, játra musí pracovat mnohem tvrději a mohou být poškozena. To může vést k různým problémům, jako je tuková játra, zánět jater nebo dokonce cirhóza jater.

Pokud chcete očistit játra, doporučuje se omezit konzumaci alkoholu na co nejnižší úroveň nebo ho úplně přestat konzumovat

Konzumujte potraviny bohaté na bílkoviny

Pokud chcete podpořit očistu jater a žlučníku, je důležité jíst potraviny s vysokým obsahem kvalitních bílkovin. To zahrnuje potraviny jako jsou kuřecí prsa, ryby, vejce, tofu, ořechy, semena a bílé fazole. Je také důležité vyhnout se potravinám s vysokým obsahem tuku, cukru a soli, které mohou zatížit játra a zhoršit problémy se žlučníkem.

Doporučuje se jíst menší, ale častější jídla a vybírat potraviny, které jsou snadno stravitelné a mají vysokou výživovou hodnotu.

běžící žena

Cvičte pravidelně

Cvičení pomáhá zlepšit krevní oběh a podporuje celkové zdraví. Pravidelné cvičení může pomoci také při očistě jater. Existuje několik cvičení a praktik, které mohou pomoci při očištění jater.

Jóga může pomoci uvolnit napětí v játrech a zlepšit krevní oběh. Některé pozice, které jsou dobré pro játra, jsou například „dolphin pose“, „cobra pose“ a „triangle pose“.

Aerobní cvičení jako běh, jízda na kole nebo plavání mohou pomoci stimulovat krevní oběh a podpořit fungování jater. Pilates může pomoci posílit svaly břicha a páteře, což může podpořit zdravé játra. Některé cviky, které jsou dobré pro játra, jsou například „leg circles“ a „spine stretch“.

Dechová cvičení jako například „pranayama“ mohou pomoci uvolnit stres a zlepšit krevní oběh. Tai chi je pomalá a jemná forma cvičení, která může pomoci uvolnit stres a zlepšit krevní oběh.

Epsomská sůl

Epsomská sůl je druh soli, která obsahuje hořčík a síru. Je pojmenována podle města Epsom v anglickém Surrey, kde byla poprvé objevena v 17. století. Epsomská sůl se používá pro různé účely, včetně zlepšení zdraví a krásy.

Podobný článek:  Vše o domácím víně

Jedním z hlavních zdravotních využití epsomské soli je podpora očisty jater. Epsomská sůl pomáhá otevřít žlučové cesty, což umožňuje jaterním toxickým látkám, aby byly snadněji odstraněny z těla. Při užívání epsomské soli je však důležité dodržovat správné postupy, aby se minimalizovaly nežádoucí účinky.

sůl v lahvičkách

Existují různé způsoby, jak použít epsomskou sůl pro očistu jater. Jedním z nich je epsomská solná kúra, která spočívá v užívání epsomské soli v kombinaci s olivovým olejem a grapefruitovou šťávou. Další možností je epsomská solná koupel, kdy se do teplé koupele přidá epsomská sůl.

Je však důležité připomenout, že očista jater epsomskou solí není pro každého. Pokud máte nějaké zdravotní problémy, jako jsou problémy se srdcem, ledvinami nebo střevy, nebo pokud užíváte nějaké léky, měli byste se nejprve poradit se svým lékařem.

Ovocné a zeleninové šťávy pro očistu jater

Ovocné a zeleninové šťávy jsou skvělým zdrojem vitamínů, minerálů a antioxidantů, které mohou pomoci při očistě jater. Tyto šťávy jsou snadno stravitelné a obsahují mnoho živin, které jsou pro játra důležité.

Mezi oblíbené šťávy pro očistu jater patří například:

 • Šťáva z červené řepy – červená řepa obsahuje betain, který pomáhá při detoxikaci jater a podporuje jejich zdraví
 • Šťáva z citronu – citron obsahuje vitamín C a citronovou kyselinu, které pomáhají při detoxikaci jater a podporují trávení
 • Šťáva z mrkve – mrkev obsahuje mnoho vitamínů a minerálů, které jsou pro játra důležité, a pomáhá také s detoxikací těla
 • Šťáva ze zázvoru – zázvor obsahuje silné antioxidanty a protizánětlivé látky, které mohou pomoci při detoxikaci jater a podporovat zdraví jater

Při pití šťáv je důležité si uvědomit, že tyto nápoje obsahují velké množství cukru, který může být škodlivý pro zdraví, pokud se pijí příliš často. Proto se doporučuje pití ovocných a zeleninových šťáv omezit a pít je pouze jako doplněk k vyvážené stravě a zdravému životnímu stylu.

ovocná šťáva

Ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský je bylina, která se používá již po tisíciletí pro léčení jater a žlučových cest. Obsahuje mnoho účinných látek, jako jsou flavonoidy, silymarin a silibinin, které pomáhají chránit a regenerovat játra.

Silymarin, hlavní aktivní složka ostropestřce mariánského, působí jako silný antioxidant a pomáhá chránit játra před poškozením volnými radikály. Také podporuje tvorbu nových jaterních buněk, což pomáhá regenerovat poškozené játra. Ostropestřec mariánský také pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a triglyceridů v krvi.

K očistě jater se používá extrakt z ostropestřce mariánského, který se dá koupit v tabletách, kapslích nebo kapkách. Doporučená dávka je obvykle 200-400 mg denně, ale měli byste se poradit s lékařem ohledně správné dávky pro vás.

PanZdravi.cz
O tom, že zdraví je tím nejdůležitějším, co máme, a o co se musíme náležitě starat, se nemusíme samozřejmě nijak zvlášť sáhodlouze bavit. Web Panzdravi.cz se tématu zdraví věnuje více než 4 roky a máme zkušenosti s nemoci i alergiemi všeho druhu a dokážeme odborně poradit, jak některé nemoci a zdravotní problémy léčit. Poradíme i jaký vybrat doplněk stravy či vitamíny, ale třeba i kosmetiku – to vše zde najdete, navíc od známých renomovaných lékáren jako jsou Benu, Dr. Max, nebo třeba Pilulka.cz. Stejně tak zde najdete produkty od firem jako Vichy, nebo třeba Wallmark.