Na co nezapomenout při dietě?

Mezi jedno z nejčastějších novoročních předsevzetí patří hubnutí. Ti, kteří mají silnou motivaci nebo pevnou vůli, se pustí do hubnutí s vervou. Mohou ale nastat problémy, kterým se dá předejít. Proces hubnutí zahrnuje nejčastěji změnu jídelníčku a více pohybu. Právě změna jídelníčku může mít přímý vliv na střevní mikroflóru. Na co tedy zásadně nesmíte zapomenout při změně stravy u hubnutí?

Dva základní stavební kameny každé diety jsou dostatek pohybu a upravený jídelníček. U pohybu nejspíše nebudete muset řešit žádné zásadní problémy. Při zvýšeném pohybu můžete preventivně brát doplňky stravy na podporu kloubů a šlach. U změny jídelníčku si musíte pohlídat správnou strukturu střevní mikroflóry. Právě špatně zvolená strava nebo nedostatek dobrých bacilů ve střevech, může způsobit problémy.

„Ženy dělají často chybu i v tom, že strava obsahuje příliš mnoho sacharidů a málo bílkovin,“ vysvětluje MUDr. Ing. Tereza Hodycová.

Zdroj citace: https://www.novinky.cz/zena/zdravi/clanek/zhubnout-lze-az-ctyri-kila-za-mesic-pomuze-zmena-zivotospravy-i-internet-74691

Střevní mikroflóra má zásadní vliv na zdravý proces hubnutí. Ve střevech najdete až 500 různých druhů různých bakterií. Při změně jídelníčku může dojít k průjmu, zácpě nebo vysoké plynatosti neboli nadýmání.

„Ano, střevní mikroflóra podle stále více studií zásadně ovlivňuje naše zdraví, imunitní systém, myšlení i metabolismus včetně hubnutí,“ potvrdila iDNES.cz specialistka na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimáková.

Zdroj citace: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/hubnuti-a-mikroflora.A160422_101330_dieta_pet

Probiotika jsou živé bakterie obnovující rovnováhu střevní mikroflóry. Tyto bakterie lze do organismu dostat velmi rychle za pomocí vhodných doplňků stravy. Velmi oblíbené a především účinné jsou probiotika s obsahem bakterie Bacillus subtilis. Tato bakterie se nachází například v doplňcích stravy značky Stelkor. Více se můžete o bakterii Bacillus subtilis dočíst v našem slovníčku pojmů.

„Probiotika jsou živé mikroorganismy, které příznivě ovlivňují zdravotní stav. Pokud si udržujeme ve střevech zdravou mikroflóru, udržujeme zároveň i zdravý imunitní systém. Probiotika také vytvářejí některé vitaminy a enzymy, které brzdí růst a množení patogenních bakterií. Účinné jsou i v případě, že vás trápí mykózy a kandidy,“ vysvětluje hlavní nutriční specialistka Světa zdraví Monika Bartolomějová.

Zdroj citace: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/jak-funguji-probiotika-a-prebiotika.A160511_154945_zdravi_pet

Jak poznáte, že potřebujete probiotika video

Závěr a doporučení

Nehubněte nikdy bez toho, abyste si sestavili vhodný plán. Upravte jídelníček, ale nezapomínejte na správné trávení a dostatek živin. Myslete na to, že každá výrazná změna jídelníčku sebou může přinést komplikace. Komplikacím můžete předejít, když budete u hubnutí užívat vhodná probiotika. Jedny z nejúčinnějších probiotik obsahují Bacillus subtilis.