Klíšťová encefalitida: příznaky, očkování a co jste nevěděli

Klíšťový zánět mozkových blan, odborně nazývaný jako klíšťová encefalitida, je velmi nebezpečné onemocnění virového původu. Jeho nositelem je nejčastěji infikované klíště, které nebezpečný vir přenáší na ostatní živočichy. U člověka může vir způsobit propuknutí nemoci, kterou lze v podstatě popsat jako zánět mozku. Nakazit se přitom mohou všichni, ženy i muži, mladí i staří. Nemoc v krajních případech vede k ochrnutí, nebo dokonce i ke smrti. Dobrou zprávou však je, že v současné době proti tomuto onemocnění existuje účinná ochrana v podobě vakcíny.

Příčina nemoci

Jak již bylo řečeno v úvodu, nositelem nebezpečného infekčního viru (tzv. flaviviru) jsou nejčastěji klíšťata. Protože však tito parazité napadají i další živočichy, můžeme se setkat s tím, že vir šíří např. drobní hlodavci. Statisticky je však stále nejpravděpodobnějším nositelem klíště. Pokud se tento parazit dostane do kontaktu s člověkem, tedy pokud se mu zakousne do kůže a saje jeho krev, může poměrně snadno dojít k přenosu klíšťové encefalitidy. Podle posledních lékařských výzkumů se vir přenáší již po 2 hodinách od prvotního zakousnutí klíštěte. Inkubační doba onemocnění je zhruba týden, v některých případech i čtrnáct dní. Teprve po uplynutí tohoto časového úseku se začnou objevovat první příznaky onemocnění.

Jak správně vyndat přisáté klíště?

Ve chvíli, kdy se vrátíte z procházky a na svém těle objevíte nevítaného návštěvníka, rozhodně není na co čekat – klíště by se mělo vytáhnout co možná nejdříve. Vyjma klíšťové encefalitidy totiž tito drobní roztoči přenášejí i další nepříjemné nemoci, mezi které patří především lymeská borelióza, ale i lidská granulomatozní anaplasmóza, bartonellóza nebo třeba rickettsióza.

Pro začátek bychom si však mohli říct i to, JAK KLÍŠTĚ ROZHODNĚ NEVYNDAVAT. V tomto konkrétním případě totiž rozhodně nelze spoléhat na rady našich babiček. NESNAŽTE se proto klíště pomazat krémem nebo olejem. Zvíře se přidusí a může vyzvrátit obsah svých střev do vaší krve. Tím by se jen zvýšila pravděpodobnost jakékoliv nákazy. Z tohoto důvodu je také NEVHODNÉ klíště rozmáčknout, dokud je ještě přisáté.

Jaká je tedy správná cesta k odstranění parazita? V ideálním případě k tomu budete potřebovat speciální háček se zářezem, který slouží přímo k vytahování klíšťat (vyrábí se v různých velikostech, protože se často používají i pro zvířata). S jeho pomocí parazita pomalu podeberete a jemně jím zatočíte, abyste jej od sebe oddělili. Pokud nemáte háček po ruce, můžete si vystačit s vatovou tyčinkou či s pinzetou. S pomocí těchto propriet lze klíště opatrně vyviklávat ze strany na stranu, dokud se nepustí.

Před i po manipulace s klíštětem si pečlivě umyjte a vydezinfikujte ruce. Pokud máte k dispozici gumové rukavice, můžete si je pro svůj klid nasadit. Po vytažení parazita buďto spalte, nebo jej uzavřete do zkumavky. Pomocí domácího testu z lékárny (např. test Veroval Borélie z klíštěte) jej totiž můžete posléze otestovat na přítomnost borélií, které způsobují boreliozu.

Příznaky a diagnostika klíšťové encefalitidy

Každý, kdo na svém těle objeví klíště, by měl v následujících týdnech věnovat svému zdraví zvýšenou pozornost. Pokud jde o klíšťovou encefalitidu, tak ta se projevuje ve dvou fázích. Ta první nastupuje po uplynutí inkubační doby viru, což je sedm až čtrnáct dní. Během prvních dní po kousnutí se tedy neděje nic, což však neznamená, že je pacient zdravý. Naopak, pokud reálně nemoc propukne, dojde k tomu až po uplynutí inkubační doby.

Během první fáze onemocnění dochází v těle k množení virů. Příznaky, které se v ten moment u pacienta objeví, mohou připomínat chřipku. Jedná se o únavu, bolest hlavy, vysoké teploty, bolest svalů a kloubů. Po několika dnech příznaky odezní (opět podobně, jako u chřipky) a následuje doba, během které se pacient znovu cítí dobře. Pokud má štěstí a prodělal pouze první fázi klíšťové encefalitidy, jeho zdravotní stav už se nezhorší. V opačném případě se další příznaky objeví během následujících sedmi až čtrnácti dnů.

Druhá fáze onemocnění je velmi závažná, dochází totiž k napadení centrálního nervového systému. Pacient tak trpí intenzivními bolestmi hlavy, které se zdají být téměř nesnesitelné, objevují se u něj vysoké teploty, častá nevolnost a zvracení. Dochází k nervové obrně, tuhnutí šíje a pacient si často stěžuje na závratě, dezorientaci a poruchy spánku.

Jakmile pacient pojme podezření, že se tímto nebezpečnými virem nakazil, měl by neprodleně navštívit svého obvodního lékaře. Ten mu odebere vzorek krve, který otestuje na přítomnost virových protilátek. Pokud jsou v krvi opravdu nalezeny, je pacient hospitalizován a svěřen do péče specialistů v nemocnici. Ti pak sledují průběh jeho onemocnění.

Účinná léčba prozatím neexistuje!

Účinný lék proti viru klíšťové encefalitidy v současné době bohužel neexistuje. Léčba tedy spočívá pouze v potlačování jednotlivých symptomů nemoci. Lékaři k tomu využívají řadu podpůrných látek, jako jsou vitaminy, léky proti bolesti a také léky srážející vysokou teplotu. K tomu je navíc nutné, aby pacient velmi pečlivě dodržoval klidový režim na lůžku, ideálně v nepříliš prosvětleném prostředí. Pacient by se měl vyvarovat jakékoliv fyzické i psychické aktivity, která by jej mohla ještě více ohrozit na zdraví. Aktivita totiž zhoršuje příznaky nemoci a tím i prodlužuje následnou rekonvalescenci.

Trvalé následky nemoci jsou vážné

Průběh klíšťové encefalitidy může být u každého pacienta jiný. V některých případech probíhá téměř nepozorovaně, jindy se dostaví jen některé z výše zmíněných příznaků. V řadě případů však za sebou nemoc zanechá trvalé následky – a to až u každého desátého jedince, který ji prodělá. Toto číslo je alarmující, zejména když si uvědomíme, že následky mohou být velmi vážné.

V některých případech se jedná o dlouhodobé zachování některých příznaků nemoci – patří mezi ně zejména problémy s pamětí a s koncentrací, bolesti hlavy, poruchy spánku, třes a nebo závratě. Mezi další trvalé následky patří poruchy řeči, epilepsie, změny chování a v neposlední řadě i omezení celkové hybnosti pacienta. V tomto případě se může jednat o potíže s rovnováhou, ale klidně i o obrnu horních či dolních končetin, případně i o ochrnutí.

V závislosti na tom, jaké trvalé následky se u pacienta objeví, je na místě docházet na specializovaná pracoviště za odborníky. Může se jednat o logopedy, fyzioterapeuty, neurology, ale i psychiatry. Někteří pacienti si dokonce odnášejí natolik závažné trvalé následky, že jsou nuceni přestat pracovat a začít pobírat invalidní důchod.

Preventivní očkování proti klíšťové encefalitidě

Nejsnazší možností, jak se vyhnout klíšťové encefalitidě, je vyhnout se i nakaženému klíštěti. To však není tak snadné, zejména pokud se pacient často pohybuje v přírodě. Pomoci si může nošením světlého oblečení, na kterém se klíště rychleji odhalí. Je navíc vhodné nosit dlouhé rukávy i nohavice, díky čemuž klíště nepřijde tak snadno do styku s pokožkou. Další účinnou možností je použití repelentu proti hmyzu, který se dá aplikovat nejen na oblečení, ale i přímo  na kůži.


Nejlépe hodnocené repelenky proti klíšťatům a ostatním hmyzu

Predator Forte repelent spray 150 ml lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do
Porovnat ceny >>
LifeSystems Expedition repelent 100+ spray 100 ml lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do
Porovnat ceny >>

Tato opatření jsou však spíše preventivní, jedinou opravdu účinnou obranou proti této nepříjemné chorobě je očkování. Mluví se o tom, že vakcína má až 99% účinnost! Očkování lze aplikovat dětem již od 1 roku, není tedy na co čekat. Samotná vakcína se podává ve třech dávkách, vždy po několik měsíců trvající prodlevě. Účinnou se přitom vakcína stává již během dvou týdnů po aplikace druhé dávky. Jedna dávka vakcíny pacienta ochrání po dobu tří let, poté začne ztrácet funkčnost a je nutné nechat se jí opět přeočkovat. Jedinou nevýhodou je fakt, že očkování proti viru klíšťové encefalitidy nehradí žádná z tuzemských zdravotních pojišťoven. Pacient si, coby samoplátce, musí připravit zhruba 800,- Kč.

Závěr

Klíšťová encefalitida je velmi nebezpečné virové onemocnění, které na člověka přenáší infikované klíště. Nemoc se přenáší již do dvou hodin od přisátí tohoto parazita, je proto na místě klíště odstranit ihned, jakmile jej pacient na svém těle nalezne. Posléze by měl věnovat zvláštní péči svému zdravotnímu stavu. Inkubační doba klíšťové encefalitidy je sedm až čtrnáct dní. Poté se mohou objevit příznaky první fáze, které jsou velmi podobné chřipce. Pacient trpí na bolesti hlavy, svalů a kloubů, cítí se unavený a sužuje jej vysoká teplota. Jakmile příznaky zmizí, je klíčové sledovat, zda za další týden až čtrnáct dní neobjeví příznaky druhé fáze nemoci. Ty jsou mnohem vážnější, pacient trpí intenzivními bolestmi hlavy, objevují se u něj vysoké teploty, častá nevolnost a zvracení. Dochází k nervové obrně, tuhnutí šíje, závratím a poruchám spánku.

Proti nemoci v současnosti neexistuje účinný lék, pouze se potlačují její jednotlivé příznaky. I z tohoto důvodu se můžeme setkat s tím, že si pacient po prodělání nemoci odnese trvalé následky. Ty mohou být opravdu nepříjemné, mimo jiné mezi ně patří i ochrnutí. S klíšťovou encefalitidou se dá účinně bojovat pouze pomocí očkování, které však nehradí žádná tuzemská zdravotní pojišťovna. Pacient si jej musí uhradit sám, vyjde jej zhruba na 800,- Kč.