Japonsko – země vycházejícího slunce nabízí spojení člověka s přírodou

japonsko budhismus

Spojení Japonska a největšího vyhledávacího portálu panzdravi.cz? Ano. Možná se ptáte proč, ale odpověď je jasná. Japonsko je ojedinělou zemí, kde umí najít vnitřní harmonii. Japonci vytvářejí úžasné léčivé čaje, provozují zajímavé rituály a těží z přírody v dobrém slova smyslu maximum. Pojďme se podívat na Japonsko blíže.

Japonsko – informace o zemi

Japonsko je 2. nejlidnatější ostrovní stát světa. Přes 90 % obyvatel Japonska žije ve městech. Název Japonsko znamená v překladu Země vycházejícího slunce. V Japonsku naleznete horu Fudži, která je 3776 metrů vysoká a ční na horizontu hlavního města Tokia. Tento stát ve východní Asii může jít příkladem celému světu, a to v mnoha ohledech. Velká hustota zalidnění tomuto místu naší planety neubírá nic na kráse. Japonci jsou velmi vyrovnání a dobře ví, co chtějí. Žijí v naprostém souznění s přírodou.

Klíčové vlastnosti Japonců a meditace

Japonci žijí svým vlastním spokojený životem, který jim můžeme závidět. Disponují velkou osobní vyrovnaností a klidem. Japonci jsou velmi pracovití, ale ví, jak udělat svůj život šťastnějším. Řada Japonců se věnuje meditaci, pravidelně se utužuje a cvičí jógu a podobná cvičení na vyrovnání duše a těla. Většina Japonců každé ráno poctivě cvičí a startují se tak do nového dne.

Meditace je nedílnou součástí Japonců. Cvičení známé jako zazen je v doslovném překladu označováno jako rozjímání v sedě. V rámci této meditace je typickou pozicí poloha lotosového květu. Nohy jsou v této poloze zkříženy, ruce položeny v klíně (levá ruka v pravé) a propojeny palce. Meditující se dívají upřeně na místo vzdálené asi 6 metrů před sebe nebo mají zcela zavřené oči. Klíčová je zde koncentrace mysli – myšlenky musí být zcela spoutané, ale mysl uvolněná. Jedná se o jedinečné cvičení, které Japonce výrazně posiluje.

Vedle toho pochází z Japonska i řada dalších cvičení. Například takové Shiatsu (spojení dvou slov – prst a tlak) se provádí tlakem prstů, ale i dlaněmi, lokty, koleny nebo chodidly. Stejně jako u většiny japonských postupů je nejdůležitější uvolnění a propojení člověka s vesmírem. Je zde klíčové najít vnitřní harmonii a porozumění.

japonský chrám

Kvalitní čaje, japonské zahrady klidu

Typickým znakem vyrovnanosti Japonců a splynutí s přírodou jsou japonské zahrady. Jedná se o opravdové oázy klidu a meditace. Určitě jste si u Japonců všimnuli ještě jednoho rituálu, který určitě stojí za to zmínit. Pití čaje se pro Japonce stalo určitým druhem rituálu a meditace. Z Japonska pocházejí přírodní a velmi kvalitní čaje. Vedle japonských zahrad dominují klidu a míru i buddhistické chrámy. Bonsaje nebo rozsáhlé parky dávají Japoncům další prostor pro propojení s přírodou.

Přírodní produkty z Japonska

Spojení s přírodou je zde značné i v oblasti zdravého životního stylu. Japonci si potrpí na kvalitní produkty, které jsou založeny čistě na přírodní bázi. Drží se zde mnohaletá tradice a po pokolení předávaná a tříbená zkušenost optimalizovaných postupů, které si váží přírodních zdrojů. A právě od tohoto vědomí skutečné hodnoty rostlinného bohatství, se odvíjí efektivní a udržitelné metody zpracování rostlin, bylin a hub. Každá složka je použita takovým způsobem, aby byl maximalizován její potenciál a přínos pro člověka.

Jedna z takových metod, na které si Japonci zakládají, a má mnohasetletou tradici, je fermentace. Z fermentovaných japonských potravin je v ČR nejznámější miso. Z ostatních asijských zemí pak například tempeh nebo kimči. V posledních letech se k nám ale dostávají také kvalitní doplňky stravy. Ty vycházejí z tradičních fermentačních metod, ale zároveň je posouvají na novou úroveň. Japonci jsou při výrobě precizní, vynikají ve spojení moderní vědy s neocenitelnými tradiční postupy, tak aby vyhovovaly současným požadavkům a standardům.

V dalším díle našeho seriálu o Japonsku se podíváme podrobněji na téma tradiční japonské fermentace.