Pásový opar a jak na něj vyzrát

Pásový opar patří mezi kožní onemocnění, které je způsobeno virem Varicella zoster. Onemocnění je velmi bolestivéa pokud s ním přijdete do styku, můžete se nakazit. Původcem nemoci je stejný virus jako u planých neštovic. Lidé, kteří plané neštovice neprodělali, je mohou dostat, naopak druhá skupiny může onemocnět také pásovým oparem. Nemoc se typicky projevuje výsevem puchýřků v oblasti břicha, hrudník a zad.

Příčina nemoci

Pásový opar postihuje nejčastěji osoby nad 50 let věku. V těle se aktivují viry, které byly dosud „uložené“ po prodělání planých neštovic nebo vakcinaci.

Ptáte se, kde hledat příčinu vzniku pásového oparu? Pásový opar vzniká především při oslabení imunity. Imunita může být oslabena fyzickou námahou, sluncem nebo častým stresem. Do hry mohou vstoupit také faktory onemocnění jinou nemocí, která oslabuje imunitu.

Mezi rizikové faktory patří snížená imunita, chronická onemocnění, stres, vyšší věk či onkologická onemocnění. Jedním z rizikových faktorů je podávání imunosupresiv. Jedná se o léky potlačující imunitní odpověď, berou je často osoby po transplantacích.

Pásový opar je sekundární infekce poté, co proděláte plané neštovice. Vzhledem k tomu, že jste je téměř všichni v dětství prodělali, riziko onemocnění pásovým oparem hrozí většině populace.

Druhy nemoci

Pásový opar patří mezi virová onemocnění. Ptáte se, jestli je pásový opar nakažlivý? Ano, je. Pokud přijdete s nakaženým člověkem do styku, můžete se nakazit. Přenos pásového oparu je díky tomu, že je nemoc virová, velmi snadné. U lidí, kteří již měli plané neštovice se onemocnění projeví také ve formě pásového oparu. Pokud jste plané neštovice neměli, nejspíše je dostanete.

Jaká je u pásového oparu inkubační doba? Inkubační doba u této nemoci se pohybuje v rozmezí 7 – 14 dnů. Kdy se můžete pásový oparem nakazit? Největší hrozba je zhruba dva dny před prvními příznaky a pak do pěti dnů po objevení puchýřků.

Pásový opar u dětí se nevyskytuje. Pokud ano, tak velmi zřídka. Vir, který onemocnění způsobuje, se u dětí projevuje právě ve formě planých neštovic, pásový opar jim tedy ve velké většině případů nehrozí.

Riziko u dětí je, pokud dítě prodělalo plané neštovice před 1. rokem života nebo měla matka dítěte plané neštovice v těhotenství.

U matek v těhotenství se pásový opar také téměř nevyskytuje. Těhotné ženy by si měly dávat pozor, pokud v dětství neprodělaly plané neštovice. V těhotenství by se měly v tomto případě vyhýbat kontaktu s lidmi trpícími pásovým oparem.

Diagnóza

U některých nemocí je velmi těžké poznat první příznaky. U pásového oparu je to snadné, příznaky jsou typické a snadno je poznáte i sami doma. V případě, že nemoc rozeznáte, obratem navštivte lékaře a zahajte léčbu.

Před tím, než se na kůži objeví skupina malých puchýřků, může být kůže napnutá, bolet a objevit se její zarudnutí. Bolest můžeme specifikovat jako pnutí, pálení či píchání. Až následně se objeví puchýřky. Puchýřky snadno poznáte, v jejich středu se vytvoří čirá tekutina, která žloutne. Puchýřek postupně osychá až se nakonec odloupne.

Nemoc poznáte i podle výskytu puchýřků. Ty se objevují na hrudníku, bedrech či v obličeji. I tak se ale může pásový opar objevit po celém těle. Jen těžko specifikovat jediné místo, kde by nemohl být.

Specifickou vlastností je umístění puchýřků. Puchýřky jsou pouze jednostranné.

Kožní potíže na sobě můžete pozorovat a poznat, že by se mohlo jednat o pásová opar již doma. Vedle kožních projevů se ale pásový opar projevuje také celkovou schváceností. Jste malátní, slabí a máte zažívací potíže.

Pokud jste někde slyšeli, že je pásový opar doprovázený i horečkou, tak to není typické pro tuto nemoc. Pásový opar způsobuje čas od času zduření lymfatických uzlin.

Diagnóza je velmi snadná. Pásový opar má typické příznaky, podle kterých lékař pozná, že se jedná právě o tuto nemoc. Lékař může provést rovněž stěry.

Léčba + průběh léčby

U pásového oparu je potřeba zahájit léčbu především včas. Ideální doba pro zahájení léčby je maximálně do 3 dnů od prvních příznaků nemoci.

Léčba pásového oparu je symptomatická. Lékař léčí příznaky nemoci, nikoliv její příčinu. Aplikují se protizánětlivé, analgetické a virostatické léky. Právě virostatika se mohou podávat ve formě tabletek, ale i nitrožilně přes infuzi.

Pokud si myslíte, že je nutnost zapojit i antibiotika, částečně se mýlíte. Antibiotika se podávají pouze starším nebo oslabeným lidem. Díky antibiotikům se zamezí dalším komplikacím s možnou bakteriální infekcí.

Proti pásovému oparu existuji již několika málo let očkování. Očkování je určeno pro osoby starší 50 let a pojišťovny na něj rádi přispívají. Léčba onemocnění si vyžaduje mnohem více nákladů.

Léčba pásového oparu si nevyžaduje žádný těžký postup. Při silných bolestech je vhodné užívat léky tlumící bolest. Zinkovou mastí můžete urychlit vyléčení kožní vyrážky.

V žádném případě si puchýřky neškrábejte. Do rozškrábané oblasti by se mohla dostat infekce.

Dá se léčit pásový opar i doma?

Odpověď zní ano. Důležité je, abyste urychlili zasychání puchýřků. Aplikujte tekutý pudr a pokožku v místě postižení zvláčňujte. Použijte změkčující mast s antibiotiky.

Pomoci si můžete i díky babským radám. Na postižené místo můžete natírat mastičku z droždí. Po zaschnutí puchýřků pomáhá třezalkový nebo pupalkový olej.

Léčba pásového oparu lze rozdělit na nekomplikovanou a komplikovanou.

Pokud se jedná o nekomplikovanou formu, pomůže sucho a teplo. Pomoci si můžete také potravinovými doplňky. Dobrým tipem je konzumace pivovarských kvasnic a česneku.

Horší je komplikované forma onemocnění. Jednou z komplikací jsou přetrvávající bolesti i po vyléčení kožního onemocnění. Problém nastává u lidé s rakovinou, u diabetiků či HIV pozitivních osob. Puchýřky v takovém případě najdete po celém těle.

Pásový opar v obličeji může způsobit také komplikace očí, pokud se vyskytuje v jejich blízkosti. V některých případech mohou být postiženy i vnitřní orgány. Všechny tyto možnosti vyžadují lékařskou pomoc a určitě si nemyslete, že nemoc vyléčíte sami doma.

V případě, že dojdete do ordinace, bude se vás lékař ptát na několik důležitých věcí. Důležité je, jestli jste prodělali plané neštovice a jestli jste proti nim očkovaní. Dalším důležitým aspektem je, kdy jste pozorovali první příznaky. V neposlední řadě se vás lékař zeptá, na jaké nemoci se léčíte a jaké léky či doplňky stravy užíváte. Měli byste se i svěřit jestli žijete v domácnosti s těhotnou ženou nebo jestli jsou v domácnosti děti.

Následky

Následky pásového oparu nemusí být vůbec pěkné. Hodně záleží na místě postižení. Pokud je postižena oblast kolem očí, je to velmi nepříjemné. Velmi nebezpečné je napadení očního nervu. Pokud pásový opar napadne tento nerv, může dojít až k poškození oka. V některých případech může dojít až k oslepnutí.

V případě, že patříte do rizikové skupiny osob (cukrovka, HIV, rakovina) mohou být postiženy vnitřní orgány. V každém případě je pásový opar nebezpečný a může zanechat až trvalé následky. Pásový opar a jeho léčení neodkládejte, vyhledejte lékaře.

Následky hrozí i v případě, že je žena těhotná. Velmi ojediněle se stává, že může být poškozen plod.

Ramsayův–Huntův syndrom

Pokud jste prodělali pásový opar, hrozí vám teoretická možnost onemocnění tímto syndromem. Můžete jej dostat, pokud vir postihne hlavový nerv. Hlavové nervy vystupují z mozku a mají na starosti řadu funkcí. Starají se o pohyb obličejových svalů, citlivost hlavy a činnosti smyslových orgánů umístěných v této oblasti těla.

Kvůli této komplikaci se může objevit bolest ucha, ztráta sluchu, pískání v uších, motání hlavy, ztráta chuti či paralýza obličeje.

Postherpetická neuralgie

V tomto složitém názvu se ukrývá bolest nervů v důsledku proběhnutého oparu. Projevuje se bodavou bolestí v oblasti vyléčené pokožky, intenzivním svěděním a zvýšenou citlivost. I slabý dotek vás bolí. Jedná se o nejčastější komplikaci po pásovém oparu, která se po několika dnech sama vyléčí. V některých případech, ale může být permanentní.

Prevence

Ptáte se, jestli existuje nějaká prevence proti této nemoci? Je to těžké. Hodně by vám měl pomoci zdravý a pestrý jídelníček, a především zdravý životní styl. Je potřeba se cítit dobře, dostatečně spát a odpočívat. Určitě posilujte i imunitu, jelikož lidé s oslabenou imunitou mají větší riziko onemocnění touto chorobou.

Pokud budete dostatečně silní, můžete zabránit propuknutí nemoci přirozeným způsobem. V každém případě se vyhýbejte stresu, fyzickému vypětí a dostatečně odpočívejte.

Závěr

Pásový opar je vysoce infekční a téměř v každém případě hrozí nákaza. Pokud máte pásový opar neměli byste být s malými dětmi nebo s těhotnými ženami. Myslete na to, že je můžete velmi snadno nakazit.

Inkubační doba je mezi 7 – 14 dny. Největší riziko přenesení nemoci je před prvními příznaky a asi pět dnů po prvních příznacích.

Riziko onemocnění pásovým oparem se zvyšuje s přibývajícím věkem a s oslabením imunitního systému. Myslete na to, abyste žili zdravě. Nejlépe tím předejdete nejen této nemoci. Pásový opar vás s velkou pravděpodobností neohrozí na životě, ale způsobí vám nepříjemné komplikace, v některých případech trvající i řadu let.

Další článek o virech: Koronavirus