Jak si vybudovat silnou imunitu? Článek obsahuje vyjádření expertů na zdraví.

horký šálek čaje

Imunitu je potřeba posilovat po celý rok, bez ohledu na to, jestli ve světě řádí koronavirus nebo ne. Nejúčinnější zbraní proti koronaviru a dalším nemocem je správná prevence. Ve článku sice nenajdete zaručené vitaminy proti koronaviru, ale poradíme, jak si vybudovat silnou imunitu, která už zbraní je. Čím můžete imunitu posílit?

Imunitní systém hraje zásadní roli ve schopnosti organismu bránit se okolním virům a bakteriím. Naše oslabená imunita nahrává onemocněním, kterým byste se mohli ve velké míře vyhnout. Je důležité se o imunitní systém starat celoročně, výrazně pomohou vitamíny a minerály. Jaké vitamíny na imunitu užívat?

Klíčový je vitamín C a vitamín D

Nejdůležitějším vitamínem v oblasti silné imunity je vitamín C a vitamín D.

„Vitamín D zvyšuje imunitu ve všech parametrech, je pro její funkci důležitý. Bez něj imunita nebude kvalitně fungovat,“ tvrdí lékař Jaroslav Grödl, který spolupracuje s olympijskou vítězkou v rychlobruslení Martinou Sáblíkovou.

Zdroj citace: https://www.irozhlas.cz/sport/sport-koronavirus-cviceni-imunita-vitamin-d_2008251740_wei

Vitamín D je v organismu důležitý pro svoji schopnost boji proti infekcím. Pokud není v organismu dostatek vitamínu D, jsme mnohem náchylnější na akutní respirační infekce a chřipku. Odkud můžete vitamín D čerpat? Nejlepšími zdroji jsou mořské ryby, játra, maso, mléko a mléčné výrobky. Všechny tyto způsob doplnění vitamínu D jsou dobré, ale je potřeba se tohoto plánu držet dlouhodobě. Pokud potřebujete zvýšit příjem vitamínu D rychleji, sáhněte po doplňcích stravy.

„Jistota je, že nedostatek vitamínu D zhoršuje všechny obranné mechanismy – umožňuje, aby se ve velké míře vyplavily zánětlivé působky a byla potlačena buněčná imunita,“ říká Ondřej Topolčan, primář oddělení imunochemické diagnostiky Fakultní nemocnice v Plzni.

Zdroj citace: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/pacienti-s-covidem-maji-malo-vitaminu-d-virus-ho-muze-spotrebovat-120123
Vitamín C a D hraje zásadní roli při posilnění imunity

Doplňky stravy dodají do organismu vitamíny mnohem rychleji než potraviny

Doplňky stravy jako šumivé tablety, prášky nebo sirupy, jsou nejlepším způsobem, jak rychle posílit imunitu. V doplňcích stravy je mnohonásobně vyšší dávka vitamínů než v klasických potravinách. Obzvláště u dětí mohou být doplňky stravy velmi důležité. Nabízí se tedy otázka, jak posílit imunitu u dětí?

„Vzhledem ke stravovacím návykům a složení stravy našich školáků je občas potřeba na některé složky klást v tomto životním období větší důraz. V případě jejich nedostatku nebo zvýšené potřebě pak sáhnout i po vhodných výživových doplňcích a případný deficit doplnit,“ potvrzuje aktuální trend u dětí biochemik Petr Novák.

Zdroj citace: https://www.vitar.cz/clanky/vitaminy-pro-deti-maji-velky-vyznam-ve-strave-skolaku-mohou-chybet-rikaji-odbornici

Hroznový cukr vhodný nejen pro děti

U dětí starších 3 let, může být vítaným pomocníkem v oblasti posílení imunity hroznový cukr. Hroznový cukr se vyrábí v nejrůznějších příchutích a dětem bude zaručeně chutnat. Navíc je v hroznovém cukru silná dávka vitamínu C, B1, B2 a B6. Výhoda hroznového cukru je v jeho schopnosti pomáhat překonávat nemoci a pomáhat regenerovat vyčerpaný organismus.

Hroznový cukr je vhodný také pro sportovce, jelikož velmi rychle dodá organismu energii. Hroznový cukr se obvykle užívá 3-4 denně po 1 tabletě.

„Molekuly tohoto cukru garantují rychlé dodání energie všem buňkám těla a jsou palivem zejména pro nervový systém a svalstvo. Doba, za kterou pronikne hroznový cukr z úst do krevního řečiště, je totiž sotva dvě minuty,“ rozšiřuje informace o hroznovém cukru RNDr. Eva Holubová ze společnosti Naturprodukt.

Zdroj citace: https://zdrava-vyziva.doktorka.cz/hroznovy-cukr-prvni-pomoc-pri-nedostatku-energie

Přírodní čaje pomohou s prevencí proti onemocněním

Velmi dobrým zdrojem vitamínů k posílení imunity jsou také čaje. Na trhu najdete přírodní čaje, které můžete popíjet během dne, a zároveň pomáhat svému zdraví. Zvolit můžete čaje jako je echinacea, ibišek, máta nebo šalvěj. Při chvíli hledání najdete již namíchané směsi čajů s těmito složkami, které se označují obvykle hromadným názvem „imunita“ nebo „čaje na posílení imunity“. Stejně dobře fungují heřmánkové či šípkové čaje. Bylinky jsou nedílnou součástí možností, jak posilovat imunitu přírodní způsobem.

„Vlastně, i kdybych si uvařila jen kopřivový čaj, tak i tím dodám svému tělu sílu, kterou ta kvetoucí bylina zrovna má,“ potvrzuje bylinkářka Renáta Jahodová z Malé Morávky na Bruntálsku.

Zdroj citace: https://ostrava.rozhlas.cz/lide-si-ve-vetsi-mire-zacali-vyrabet-sirupy-a-caje-na-posileni-imunity-8174333

Imunitní systém je v případě boje s onemocněním namáhán a je potřeba nezbytné vitamíny po prodělání nemoci doplnit. Je známo, že je imunita po koronaviru ve většině případů značně narušená. I v těchto chvílích je potřeba bojovat o její posilnění. Silná imunita není jen obrana proti koronaviru, který se v posledním období skloňuje nejčastěji, ale také ochrana proti chřipce, která je mezi námi podstatně déle.

Závěr:

V tomto článku jsme vám ukázali několik možností, čím posílit imunitu. Vedle výše uvedeného hraje roli i duševní pohoda a dostatek pohybu. Když to úplně zjednodušíme, mějte pohodu a občas se projděte do přírody. Vedle toho je vhodné si vařit bylinkové čaje nebo si dát zdravé potraviny, které obsahují velkou porci vitamínu C a D. Pro rychlejší doplnění vitamínů zvolte vitaminové doplňky stravy. Výše uvedené vás sice před chřipkou nebo koronavirem zaručeně neochrání, ale je to dost silná prevence, abyste se těmto virů vyhnuli. V žádném případě nestresujte a pracujte na své imunitě. Panika není na místě.

Lidé v souvislosti s článkem také hledají: vitamin d chrani proti koronaviru, imunit 5prevemax, covid 19 imunita, imunita proti covidu 19