Imunita jako základ zdraví aneb chřipky a rýmy jsou tady s námi pořád

I když se v poslední době neskloňuje skoro nic jiného než koronavirus, tak i přesto s blížícím se podzimem a sychravým počasím hrozí chřipky a jiná nachlazení. Ty nevymizely a jsou tady pořád. Abyste se vyhnuli jakémukoliv nachlazení, rýmě nebo chřipce, je důležité průběžně budovat svou imunitu. A pokud jste na to během roku nemysleli, tak můžete do svého organismu dostat řadu vitamínů, minerálu a dalších zdraví posilujících látek během několika dní ve větším množství, a to díky doplňkům stravy. Jak získat silnou imunity?

Podzim se velmi často spojuje s obdobím chřipek, nachlazení, viróz, rýmy a kašlem. Těmto čekajícím hrozbám se můžete vyhnout, ale potřebujete k tomu silnou imunitu. Imunitu si nemůžete vybudovat ze dne na den, ale je potřeba na ni průběžně pracovat po celý rok. K tomu pomáhá dostatek pohybu, zdravá vyvážená strava a málo stresu, pomoct si můžete i díky vitamínovým doplňkům nebo třeba čajům.

Vitamíny a minerály čerpejte ze stravy nebo vitamínových doplňků

„Pro imunitu je důležité získat dostatek vitamínů a stopových prvků v přirozené formě, tedy z potravin. Tělo tak snáz odolá nástrahám podzimních dnů,“ říká MUDr. Jiří Bartoš ze Sdružení praktických lékařů.

Zdroj citace: https://socialnipolitika.eu/2019/08/praktici-radi-jak-posilit-imunitu-na-podzim/

Mezi doporučované vitamíny jsou vitamín C, který je obsažen například v černém rybízu, citrusových plodech, kiwi, papáji, květáku, brokolici nebo v paprikách. Zdravé stravování je nutné dodržovat celý rok a velmi důležité je zdraví střev, kde se ukrývá podle dostupných zdrojů až 80 % celkové imunity člověka. Pro postupné budování imunity je zdravá strava k nezaplacení, ale trvá poměrně dlouho, než si tělo vezme dostatek vitamínů a minerálů. Mnohem rychlejší je vzít si vitamínové doplňky, které obsahuje například v jedné tabletce hned několikanásobnou dávku vitamínů.

„A já v knížkách nebo na seminářích vždy uvádím, že základem obranyschopnosti je naše životospráva, nejen strava, ale i spánek, stres a podobně. Silná imunita je naštěstí receptem proti virovým onemocněním,“ říká MUDr. David Frej.

Zdroj citace: https://socialnipolitika.eu/2019/08/praktici-radi-jak-posilit-imunitu-na-podzim/

Doporučená denní dávka vitamínů u dospělých osob

Vitamín Doporučená denní dávka
Vitamín A 800 µg
Vitamín D 5 µg
Vitamín E 12 mg
Vitamín K 75 µg
Vitamín C 80 mg
Vitamín B1 1,1 mg
Vitamín B2 1,4 mg
Niacin 16 mg
Vitamín B6 1,4 mg
Kyselina listová 200 µg
Vitamín B12 2,5 µg
Biotin 5 µg

Tabulka převzata z dTestu: www.dtest.cz/clanek-7079/doplnky-stravy-s-vitaminy

Pravidelným pitím čaje posílíte imunity a skvěle se v chladném počasí zahřejete

V rámci zdravého stravování je potřeba myslet na dostatek tekutin. Pitný režim můžete navíc doplnit blahodárnými čaji. Například zelený nebo černý čaj se vyrábí z listů čínského čajovníku. Na posílení imunity je nejlepší zelený čaj s antioxidačními účinky. Nikdy čaj nezalévejte horkou vodou, která vaří, nechce jí zchladnout zhruba na 70 – 80 stupňů Celsia.

Vhodnými čaji jsou bylinkové čaje. V bylinkových směsích je nejčastěji kořen třapatky, tedy echinacey, šípek, květ černého bezu nebo rakytníku. Tyto bylinky podporují odolnost organismu. V bylinných čajích najdete ale také meduňku nebo mátu, jelikož dokážou příznivě ovlivnit trávící systém.

Dostatek pohybu podpoří vybudování silné imunity

Není to jen o stravě, ale také celkově o životním stylu. Lidé, kteří jsou aktivní, sportují nebo se jinak hýbou, netrpí na podzimní onemocnění tak často. Jejich organismus je totiž zvyklý a vybuduje si přirozenou imunitu. Jinými slovy, pokud byste se pohybovali jen v „bublině“ a vyšli na ulici na podzim, je pravděpodobné, že byste dostali rýmu nebo jiné nachlazení.

Pohyb to není vyloženě jen sport. K tomu, abyste se hýbali, si můžete vyrazit třeba na procházku do přírody, parku nebo na hory. Sportovci mohou využít jízdní kolo, koloběžku, mohou si zaběhat nebo si vyrazit zahrát míčový nebo raketový sport. Pokud se dáte na posilování, aerobik nebo jógu, můžete cvičit i v pohodlí domova. Stejně tak, pokud je venku škaredé počasí, můžete využít rotoped, běžící pás nebo jiné domácí sportovní zařízení. I v zimě můžete zůstat v kondici.

„Cvičit bychom měli alespoň 40 minut pětkrát týdně. Časově vytížení lidé mohou zkusit chodit pěšky třeba do práce. Každý pohyb se počítá,“ říká MUDr. Jiří Bartoš ze Sdružení praktických lékařů.

Zdroj citace: https://socialnipolitika.eu/2019/08/praktici-radi-jak-posilit-imunitu-na-podzim/

Imunitu posílíte pravidelným otužováním i saunou

Otužování je výborný způsob, jak připravit tělo, aby se umělo bránit bacilům a virům. Otužování se hodí v každém věku, ať už jde o dospělého člověka nebo dítě. Otužování můžete podpořit i zmíněnými procházkami venku, i když třeba není zrovna nejtepleji.

Podobný článek:  Jak na regeneraci svalů po tréninku?

„Doporučuji nedržet děti ve sterilním prostředí, nejlepší je přirozené otužování v přírodě. Koupání v potoce, skákání do kaluží a umazané ruce k dětství patří. Ve městě se lidé mohou otužovat například sprchováním. Po teplé sprše se krátce svlažit studenou vodou,“ popisuje MUDr. Kateřina Javorská ze Společnosti všeobecného lékařství ČSL JEP.

Zdroj citace: https://socialnipolitika.eu/2019/08/praktici-radi-jak-posilit-imunitu-na-podzim/

V případě, že se nechcete jen sprchovat doma studenou a teplou vodou, můžete navštívit nejbližší saunu. V sauně dokáže organismus vypotit veškeré škodliviny a tím výrazně podpořit imunitu. V sauně navíc odbouráte také stres, který je ničitelem silné imunity. Nechcete chodit do veřejné sauny? To vůbec nevadí. Saunu si můžete koupit i domů a nemusíte bydlet zrovna ve velkém domě. Na trhu najdete infrasauny, které se vyrábějí ve variantách i pro jednoho člověka, ty jsou vhodné do koupelny nebo obývacího pokoje i v panelákovém bytě. Vlastní saunou v bytě nebo domě dokonce ušetříte, mnohem více byste zaplatili za pravidelné návštěvy veřejné sauny.

Závěrem o posílení imunity

Silná imunita je základem zdravého života. Cesta za silnou imunitou nemusí být nijak dlouhá, stačí, když budete do svého jídelníčku zařazovat zdravé potraviny (vhodné jsou tzv. super potraviny), pít zdravé čaje nebo budete mít dostatek pohybu. K silné imunitě pomáhá otužování, které můžete dělat, jak doma, tak po veřejné sauně. Začněte na imunitě pracovat už nyní a vyhněte se podzimním rýmičkám, chřipkám a dalších nachlazením.

Podobný článek:  Zázvor – silný spojenec pro boj s nemocemi
PanZdravi.cz
O tom, že zdraví je tím nejdůležitějším, co máme, a o co se musíme náležitě starat, se nemusíme samozřejmě nijak zvlášť sáhodlouze bavit. Web Panzdravi.cz se tématu zdraví věnuje více než 4 roky a máme zkušenosti s nemoci i alergiemi všeho druhu a dokážeme odborně poradit, jak některé nemoci a zdravotní problémy léčit. Poradíme i jaký vybrat doplněk stravy či vitamíny, ale třeba i kosmetiku – to vše zde najdete, navíc od známých renomovaných lékáren jako jsou Benu, Dr. Max, nebo třeba Pilulka.cz. Stejně tak zde najdete produkty od firem jako Vichy, nebo třeba Wallmark.