Imunita a doplňky stravy

Rozhodli jste se začít řešit imunitní systém? Rádi byste získali imunitu silnou jako kámen? Chcete investovat do svého zdraví a pořídit si doplňky stravy, které vám s imunitou pomohou? Oceňujeme vaše rozhodnutí!

V dnešním článku vám dáme tipy na doplňky stravy, které pozitivně ovlivňují imunitní systém. Je však nutné dodat, že imunita je složitý systém a výsledky se nedostaví během pár dní. Imunitu si tvoříme celý život a je ovlivněna různými faktory, od stravy až po životní styl. 

Tyto doplňky stravy mohou pomoci se silnější imunitou, a kdy dříve začít než teď hned.

Protein

Určitě znáte doplněk stravy protein. 

Většina lidí ho má spojeno se silovým tréninkem a nezbytnou součástí potréninkové rutiny – pití proteinu po tréninku. Mnozí si myslí, že bez proteinu svaly nerostou, ale jsou i tací, kteří se naopak bojí, že díky proteinu získají až moc svalové hmoty

Ani jedno tvrzení není správné. Protein je bílkovina, kterou najdeme také v mase, ve vejcích, šunce, apod. Sportovci je využívaná jako dobře vstřebatelná bílkovina a je pravdou, že bílkoviny jsou základní stavební jednotkou svalů, takže i tento doplněk stravy je vhodný jako podpora růstu svalů. 

Jak ale souvisí s imunitou? 

Je vědecky dokázáno, že bílkoviny mají pozitivní vliv na imunitní systém. Pokud tedy nezvládáte ujíst dostatek kvalitních bílkovin, pořiďte si kvalitní syrovátkový protein.

Vitamín C

Vitamín C je znám jako vitamín obsažený v citrusech a určitě ho také vy máte spojený s imunitou. 

Je doporučováno mít alespoň 250 až 1000 mg vitamínu C během dne. Možná vás překvapí, že citrusy nejsou jeho hlavním zdrojem. Nejvíce ho najdeme v šípku, ale také v černém rybíze a kapustě

Ve 100 gramech citronů se ukrývá pouze 40 mg vitamínu C, což rozhodně nepokryje doporučovaný příjem. V šípkách je to hodnota 200 mg, ale kdo sní tolik šípků každý den, že? 

Proto se doporučuje čerpat vitamín C z doplňků stravy.

Vitamín D

Dalším vitamínem, který pozitivně ovlivňuje imunitní systém, je vitamín D.

Vitamín D čerpáme především ze slunce, což v podzimním a zimním období je omezeno. Proto se také doporučují doplňky stravy s obsahem vitamínu D a podpory imunity. 

S nedostatkem slunečního svitu a záření začněte zařazovat tento doplněk stravy. 

Zinek

Opustíme od vitamínů a podíváme se na minerály.

Jeden z minerálů, který má na svědomí také imunitní systém, je zinek. Doporučené dávkování zinku je 10 mg během dne. Hlavním zdrojem zinku jsou například ústřice, ale také ho najdeme v mase

Doporučuje se však čerpat zinek také díky doplňkům stravy.