Co znamená hořkost v ústech?

Při hořkosti v ústech není předem jasno, o jaký zdravotní problém se může jednat. Často může hořkost v ústech signalizovat onemocnění týkající se zažívacího ústrojí, plísni na jazyku nebo problémů s jícnem. Hořkost v ústech pociťují diabetici či pacienti s mentální anorexií a bulimií. Pocit hořké pachuti trápí pacienty po užívání některých léků a obtěžuje v některých případech i ženy v období těhotenství. V žádném případě hořkost v ústech nepodceňujte a navštivte lékaře. Předejdete tím nepříjemným komplikacím.

Hořkost v ústech bývá způsobena konzumací některých potravin, nápojů či léků

Co znamená hořkost v ústech? Hořkost v ústech není jen nepříjemný pocit, jež není komfortní, ale může signalizovat blížící se nebo už probíhající zdravotní potíže. Pokud v ústech hořkost cítíte, nemusíte začít hned panikařit. Jaké jsou nejčastější příčiny hořkosti v ústech?

Hořkost je v ústech způsobena konzumací některých nápojů a potravin. Nemusí být však nutně hořké, ale i přesto se hořkost v ústech po jídle dostaví.

Máte rádi cedrové ořechy? Tento druh ořechů způsobuje hořkost v ústech několik hodin až den po jídle. Stejný pocit může způsobit čokoláda, káva nebo lihovina. Vždy se nejdříve zamyslete, co jste konzumovali v posledních hodinách.

Zkoušeli jste detox organismu? Pokud ano a využívali jste k tomu bylinné čaje, mohli jste zmíněnou hořkost v ústech zaznamenat.

Vedle potravin a nápojů způsobují hořkost v ústech i některá léčiva. Typicky se může dostavit hořkost v ústech po antibiotikách nebo po užívání antidepresiv. V případě, že je možnost, po vysazení těchto léků, hořkost odezní sama.

Do hry vstupují také hormonální změny u žen. Nejčastěji je tomu v těhotenství nebo v období menopauzy. Hořkost v ústech může způsobit i problém ve stomatologické úrovni. A může to být tak jednoduchá věc jako je správné čištění zubů. Pokud si zuby nečistíte správně, může hořkost v puse způsobit usazený plak na zubní sklovině.

Je hořkost v ústech signalizací vážné nemoci?

Co dále způsobuje hořkost v ústech? Na druhé straně mince ale může hořkost signalizovat i zdravotní obtíže. Velmi výraznou roli zde hraje onemocnění trávícího traktu. Je tady několik onemocnění, která nemůžete přehlížet. Pocit hořkosti v ústech může být známkou, že jde o tzv. refluxní onemocnění jícnu, nebo to může být známka překyselení organismu. Překyselení poznáte také podle doprovodného příznaku, který všichni dobře znáte. Jedná se o pálení žáhy.

V horším případě jde o onemocnění žlučníku. Žlučník má v organismu za úkol upravovat a zpracovávat žluč. Hořkost v ústech může ukazovat na zánět žlučníku. Zánět je doprovázen pocitem na zvracení a v některých případech i samotným zvracením. Vedle zvracení může pacienta postihnout i horečka.

Problémem může být oslabený svěrač mezi jícnem a žaludkem. Tento případ může vést až k poškození sliznice jícnu, je potřeba ho léčit. Ze žaludku se do jícnu vrací agresivní žaludeční šťávy. To způsobuje pálení žáhy, říhání a zápach z úst. Pokud byste nevyhledali lékařskou pomoc, může vést toto onemocnění až k rakovině jícnu.

Možná nejméně pravděpodobnou příčinou hořkosti v ústech je otrava olovem. Pokud se otrávíte tímto kovem, budete v ústech cítit kovovou nahořklou chuť, přidají se bolesti břicha, zvracení a křeče.

Ranní hořkost v ústech se velmi těžko přiřazuje k některému z onemocnění. Nejpravděpodobněji se jedná o hořkost způsobenou konzumací některých z uvedených potravin nebo konzumací lihovin.

Pozorujete u sebe bílý povlak na jazyku?

Pokud jste si u sebe všimli bílého povlaku na jazyku, trpíte nejpravděpodobněji mykózou. Mykóza se projevu hořkostí v ústech a bílým jazykem, špatným dechem a přetrvávající únavou. Vedle těchto příznaků budete cítit jen hořkost, ale i sucho v ústech. V případě těchto problémů vyhledejte také lékaře.

Druhy nemoci

Samotná hořkost v ústech je nepřenosná. Není to onemocnění, které byste mohli od někoho jen tak chytit. Jednou z možností ale je, pokud přijdete do styku s člověkem, který trpí bílým povlakem na jazyku vlivem mykózy. Zde se nedoporučuje se s takovýmto člověkem například vášnivě líbat.

Hořkost v ústech se může vyskytnout u dospělých, ale i u dětí. Hořkost zaznamenávají často diabetici a lidé s naordinovanými antibiotiky a antidepresivy.

Hořkost v ústech může být i ve formě „olověné“ hořkosti. V takovém případě došlo k otravě olovem a je potřeba vyhledat lékařskou pomoc.

Diagnóza

Diagnóza hořkosti v ústech je poměrně snadná. Už samotný název problému vám ukazuje, jak problém poznat. Pokud cítíte v puse hořkost, musíte se zaměřit na příčiny.

Ve většině případů můžete zůstat doma a „léčit“ se sami. Hořkost v ústech je často způsobená konzumací některých potravin a nápojů. Stejně tak může být důvodem špatné čištění zubů. Ve druhé vlně se jedná o některé léky. Zde už doporučujeme zajít k lékaři a situaci probrat. Pokud na sobě uvidíte i další příznaky, než je hořkost, vyhledejte lékaře, který může onemocnění včas a správně diagnostikovat.

U lékaře může probíhat diagnóza formou pohovoru o lécích, odebráním krve a následnými krevními testy. Pokud je to nutné tak vás lékař může poslat na gastroskopii.

Léčba a průběh hořkosti v ústech

U léčby hořkosti v ústech je možností celá řada. Klíčová je příčina hořkosti. Samotná hořkost v ústech totiž není prakticky onemocnění, ale spíše příznak jiné. Stejně tak i příznak po konzumaci některých potravin, nápojů či léků.

Hořkost v ústech někdy signalizuje i vážnější onemocnění. Jakým způsobem se léčí refluxní choroba jícnu?

U refluxní choroby jícnu se žaludeční tekutina vrací zpět do jícnu. Lékař vás nejpravděpodobněji pošle na endoskopické vyšetření jícnu (zavedení optické hadice do trávícího traktu). Vedle toho se měří kyselost tekutiny ze žaludku a odebírá se vzorek sliznice jícnu. Nejčastěji se následně zvolí dieta. Z jídelníčku jsou vyloučeny dráždící potraviny a také zejména alkohol. Lékař vedle diety nasadí také léky. Pokud se jedná o těžký případ, může být onemocnění řešeno laparoskopicky na sále.

Pokud dojde k zánětu žlučníku, je léčba odlišná. Léčba se rozděluje na konzervativní a operační. Neinvazivní léčba probíhá formou zákazu konzumace jídla ústy, podávání léků a ledových obkladů. U těžších případů se zavádí infúze. V případě nutnosti nasadit operační postup, se vyjme žlučník z těla na operačním sále. Jedná se ale o poslední variantu po důkladném zvážení.

Následky

Samo o sobě hořkost v ústech nezpůsobí žádné následky nebo komplikace. Potíží jsou možná onemocnění, která hořkost signalizuje. U nich už existuje možnost následků.

Refluxní choroba jícnu, kterou byste neléčili, může způsobit až rakovinu. Ničí se sliznice jícnu, zužuje se jícen, vznikají vředy a hrozí krvácení.

Následky se mohou objevit při zánětu žlučníku. Pří velkém zánětu může dojít k protržení stěny žlučníku. Obsah se pak vyleje do dutiny břišní. Bez protržení stěny žlučníku ale může dojít také k poškození jater.

Následky najdete u nemocí, u kterých je hořkost v ústech pouze jedním z příznaků.

Prevence

Existuje proti hořkosti v ústech nějaká prevence? Odpověď není zcela jednoznačná. V první řadě byste měli sami popřemýšlet, jestli není náhodou hořkost v ústech způsobena konzumací některých potravin a nápojů. Pokud ano, můžete udělat změny v jídelníčku a tím hořkosti předejít. Vedle hořkosti vás může trápit i pálení žáhy. Na pálení žáhy existují volně dostupné léky, nejznámějším lékem na pálení žáhy je Rennie.

Pokud víte, že užíváte antibiotika nebo antidepresiva, můžete se poradit s lékařem, co s hořkostí udělat. Jste diabetik? Pokud ano, rovněž se poraďte s lékařem o možném postupu. Obdobně to mohou mít také těhotné ženy a ženy v menopauze, kvůli hormonálním změnám.

V případě, že u sebe pozorujete i další příznaky shodující se s výše uvedenými příčinami hořkosti v ústech, zajděte za lékařem. S lékařem proberete užívané léky, může vám napsat některá vyšetření vylučující některá onemocnění. Pokud je to nutné a příznaky signalizují zažívací a trávící potíže, může vás lékař poslat na gastroskopické vyšetření. Podle výsledků zahájí lékař léčbu. Včasné zahájení léčby je klíčem k předcházení dalším chorobám.

Jako prevence se dají využít také pravidelné lékařské prohlídky. Neměli byste na ně zapomínat, včetně odběru krve. Právě z krevních testů se dají některá z onemocnění dobře podchytit a zahájit léčbu včas.

Závěr

Hořkost v ústech vždy neznamená vážnou nemoc. V případě hořké chuti v ústech je potřeba zachovat klidnou hlavu a zjistit příčinu. Velmi často je příčina banální – může se jednat o vypitou kávu, lihovinu nebo bylinkový čaj. Stejně tak konzumace hořkých jídel a jídel způsobujících hořkost.

Na druhé straně je vždy možnost navštívit lékaře, podstoupit vyšetření a hořkosti se zbavit. Hořkost v ústech tedy neznamená jednoznačně vážné problémy, ale přehlížet byste ji neměli.

V případě, že si nejste jistí, proč vás postihla hořkost v ústech, poraďte se s lékařem. Jak jsme uvedli výše v článku, některé choroby, které jsou neléčené, mohou mít fatální následky. Proto se nevyplatí tento stav podcenit.