Ječné zrno: projevy a jak ho vyléčit

Mezi nejčastější a nejrozšířenější onemocnění očního víčka patří ječné zrno. Ječné zrno se projevuje bolestivou malou bulkou, jež vzniká na horním nebo spodním víčku oka. U lidí se objevuje z důvodu ucpání povrchových žlázách oka. Doprovodným jevem onemocnění je zánět, který se může projevit zčervenáním víčka, otokem, ztepláním či bolestí. Ječné zrno je poměrně rozšířené a je pravděpodobné, že jste se s ním setkali u vás nebo v okruhu svých známých. Rozhodně je ale potřeba ječné zrno léčit.

Příčina nemoci

Ječné zrno můžete dostat z důvodu ucpání jedné z povrchových žláz oka. Nejpravděpodobněji ucítíte nejprve bolest, pak vám oko zarudne, a nakonec vás bude nepříjemně bolet. Ječné zrno nateče a naplní se hnisem. Po třech až sedmi dnech samo praskne a místo se zahojí.

Ječné zrno můžete, ale získat i od druhého člověka. Tím, že je onemocnění infekčního charakteru, lehce se k němu dostanete, pokud se vyspíte nebo si lehnete na polštář po člověku, který ječným zrnem trpí. Pozor byste si měli dát i na používání různých kosmetických přípravků. Jejich sdílení je pro nákazu ječným zrnem velmi nebezpečné.

Spouštěčů ječného zrna je celá řada. Dávat byste si měli pozor na špatnou výživu, nedostatek spánku nebo špatnou hygienu. Ječné zrno můžete dostat i pokud si často mnete oči špinavými rukami.

Rizikové faktory, ale najdeme i další. Důležitý je vedle všeho jmenovaného i zdravotní stav člověka. Můžete být více v ohrožení touto nemocí, pokud máte cukrovku, sníženou imunitu, hormonální změny či poruchy. Nebezpečím je také mastná pokožka.

Rizikovým faktorem je i čtení v šeru, sledování televize, práce na počítači nebo mnutí oka znečištěnými rukami. Na rukách je mnoho bakterií, které si můžete lehce vemnout do oka a vyvolat zánět. Nosíte kontaktní čočky? Pokud ano, určitě dbejte na jejich čistotu. Do oka se nečistota dostane velmi lehce s kontaktní čočkou.

Vyšším rizikem onemocnění ječného zrna mohou trpět ženy, které se často líčí a dávají si řasenku. Řada žen se na večer nedostatečně odlíčí a tím si zvyšuje riziko zanesení infekce do oka.

Stejně tak trpí vyšším rizikem tohoto onemocnění lidé pracující nebo se pohybující ve velmi prašném prostředí. Není problém, aby se jim prach dostal do oka a spustil infekci.

Druhy ječného zrna

Ječné zrno u dětí, mužů i žen. Toto onemocnění postihuje všechny bez ohledu na věk a pohlaví. Ječné zrno v oku není nic příjemného, postižený má pocit, že mu něco spadlo do oka. Vedle tohoto nepříjemného pocitu je ječné zrno navíc infekčního charakteru. Ječné zrno způsobuje bakteriální infekce. Nejčastěji se jedná o stafylokok, v méně častých případech streptokok typu A.

Diagnóza

Na rozdíl od jiných nemocí, není obtížné doma rozpoznat, že trpíte na ječné zrno. Ječné zrno se charakterizuje jako bulka na spodním nebo horním víčku oka. Trochu připomíná skutečné ječné zrno, proto dostala nemoc v minulosti tento název.

Pokud se ječné zrno nelepší, nepraskne, můžete po deseti dnech navštívit lékaře. Lékař rovněž nebude dělat žádné složité vyšetření, bude mu už od pohledu jasné, o co se jedná. Zvolí tak rovnou způsob léčby. Před tím, ale nejprve zjistí stav ječného zrna.

Léčba + průběh léčby

Ječným zrnem trpí i děti. Ječné zrno dětem nikdy nevymačkávejte. Zrno praskne samo a rána po něm se zahojí. Pokud ječné zrno nepraskne samo do 14 dnů, navštivte v každém případě lékaře. Lékař v těchto případech většinou zvolí antibiotickou léčbu. Pokud je ječné zrno hodně obtěžující, musí se provést menší chirurgický zákrok. U dětí se provádí v celkové anestezii v nemocnici.

Léčba ječného zrna není nijak dlouhá, ale v některých případech vás může dovést až pod skalpel na operační sál. Na léčení ječného zrna můžete jít několika cestami.

Ječné zrno léčba podle prababiček

Ječné zrno můžete léčit i sami bez nutnosti návštěvy doktorů. Už naše prababičky věděly, jak léčit ječné zrno nejrůznějšími metodami. Některé z nich jsou velmi bizardní.

Věděli jste, že pomůžou i vaše sliny? Ano je tomu tak. I naše prababičky věděli, že je potřeba postižené místo naslinit. Zvlhčení postiženého místa vlastními slinami několikrát denně pomůže ustoupení ječného zrna po několika málo dnech.

Pokud vám přijde naslinění jako nechutný způsob léčby, můžete využít kvasnice nebo zeleninu s obsahem vitamínu B. Do víčka se doporučuje vedle těchto způsobů také vmasírovat naředěný šampon.

Naše prababičky byli kouzelnice s různými bylinkami a stejně tak tomu je i v tomto případě. Můžete si připravit bylinný výluh. Budete potřebovat heřmánek, sporýš a světlík. Zalijete horkou vodou, necháte vyluhovat a zchladnout. Tímto bylinným výluhem namočíte například čistý a vyžehlený kapesník a potíráte s ním postižené místo na očním víčku. Je potřeba přikládat tento obklad minimálně třikrát denně. Dosáhnete tím urychlení dozrání ječného zrna a jeho dřívější prasknutí. Brzy se vám tak uleví.

Využijte rozvařenou bramboru

Možná vás to překvapí, ale dalším typem našich prababiček je využití brambor. Rozvařte a rozmačkejte vidličkou bramboru, do které přidejte horké mléko a žloutek. Stejně jako u ostatních zábalů, nanášejte tuto směs na čistý kapesník nebo plátýnko třikrát denně a vtírejte ji do postiženého místa.

Ječné zrno již máte? Pokud ano, pomůže vám jeho chlazení studenými zábaly. Alespoň se zmírní jeho příznaky.

Co pomáhá na ječné zrno dále?

Je dobré užívat přípravky, které pomáhají se snížením rizika vzniku ječného zrna. Stačí jíst hodně zeleniny jako je například mrkev. Právě v mrkvi je obsažen betakaroten, jež pomáhá s ječným zrnem. Betakaroten najdete i v lékárně, vyskytuje se v podobě doplňků stravy, obvykle v různých tobolkách.


Nejprodávanější betakaroteny

GS Betakaroten s měsíčkem 135 kapslí lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do
Porovnat ceny >>
Dr.Max Betakaroten 6 mg 90 cps. lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do
Porovnat ceny >>

Pokud už vejdete do lékárny, poohlédněte se po přípravcích určených pro léčbu očí. Mezi nimi najdete přípravky s luteinem. Oči jsou po luteinu méně unavené, lehce se zlepšuje zrak a jsou méně náchylné k infekcím, jako to je v případě ječného zrna.

Pokud ani jeden z tipů pro domácí léčbu nezabral, zajděte k očnímu lékaři. Lékař vám předepíše mast na ječné zrno nebo kapky. Pokud obecně věříte léčivům, v lékárně můžete ještě sáhnout po Ophtalmo Septonexu. Je dostupný volně bez nutnosti lékařského předpisu.

Co na ječné zrno již víte, ale má toto onemocnění nějaké následky?

Nemusíte se bát, protože v drtivé většině případů nezpůsobuje ječné zrno trvalé následky. Praskne, samo, místo se zahojí a vy budete opět v pořádku.

Jediné, co se vám může stát je, že se ječné zrno rozšíří do druhého oka nebo se infekce může rozšířit do dalších částí již postiženého oka. Může se tak jednat například o infekční onemocnění slzné žlázy.

Komplikace jsou především s tímto rozšířením zánětu. Ječné zrno může způsobit vlčí zrno. Vlčí zrno na rozdíl od ječného zrna postihuje hlubší žlázy, není infekční, je menší a zatvrdnuté. Odstraňuje se lékařským zákrokem, jedná se o tzv. vyškrábnutí. Vlčí zrno totiž samo nepraskne téměř nikdy.

Dojde-li na operaci ječného zrna, je prováděna ve dvou variantách. V jedné z nich se odstraňuje ječné zrno z vnitřní strany (spojivková strana). V tomto případě budete mít operované oko zavázané do druhého dne. Operace prováděná z vnější, tedy kožní strany, vyžaduje po zákroku menší šití. Stehy vám lékař vytáhne zhruba po týdnu.

Prevence

Jaká je prevence před ječným zrnem? V první řadě se jedná o dodržování hygieny a hygienických návyků. Oči si musíte pravidelně čistit, ženy nesmí zapomínat na odlíčení. Pozor si dávejte na řasenky a nekvalitní make-up.

Pokud máte špinavé ruce, nesahejte si do očí.

Důležitá je čistota rukou. Velmi snadno se vám do oka dostane infekce. Důležitá je také konzumace vitamínu B. Oslabená imunita přispívá ječnému zrnu. Jste mnohem náchylnější než lidé se silnou imunitou.

Pokud nosíte kontaktní čočky je prevencí používání čistících roztoků. Dávejte si pozor na datum spotřeby roztoků a používejte jen k tomu určené otestované roztoky.

Pracujete v prašném prostředí? V prašném prostředí hrozí vyšší riziko zanesení prachu, a tudíž i infekce do oka. Důležitou prevencí je používání všech ochranných pomůcek na oči a důkladná hygiena po skončení práce. V žádném případě si v průběhu práce nesahejte do očí rukama. Prsty jsou nosičem bakterií a vy tak ještě pomůžete vzniku zánětu.

Závěr

Ječné zrno možná není tím nevážnějším problémem, ale dokáže vás nepříjemně potrápit. Můžeme ho zařadit na stupnici závažnosti onemocnění do první kategorie. Pokud se vám na víčku ječné zrno objeví, nemusíte ihned utíkat za lékařem a můžete využít jeden z osvědčených domácích typů na léčbu.

Domácí léčba není u této nemoci žádné šarlatánství a nemusíte se bát následků. Vždy pouze myslete na to, že si nesmíte ječné zrno vymačkávat nebo na něj nějak tlačit. Ječné zrno musí samo „dozrát“ a prasknout.

Nikdy nezapomínejte, že pokud se ječné zrno nelepší ani po deseti dnech, vyhledejte očního lékaře. Nemusíte se bát ihned lékařského zákroku, existují masti, kapky a antibiotika, která pomáhají. Pouze v nejnutnějších případech se zvolí menší chirurgický zákrok. A to především, pokud je ječné zrno na vnitřní straně očního víčka.