Co je koronavirus? Jaké jsou příznaky? Všechno co byste měli vědět.

Koronavirus je společné označení pro skupinu čtyř virů z podčeledi Orthocoronavirinae. Některé formy viru vyvolají u člověka jen nachlazení, ale u nové formy koronaviru označovaného jako nCoV, způsobuje vir závažné onemocnění, na jejichž následky zemřelo již řada lidí, především v Číně v okolí Wu-chanu. Koronavirus je stejně jako chřipka přenosný z člověka na člověka. Onemocnění je infekční i během inkubační doby po nakažení. Jedná se o kapénkovou virovou infekci. Mezi příznaky koronaviru patří horečka, kašel a dušnost. Následky mohou být smrtící.

Roušky skladem

Příčina nemoci

Začít musíte nejprve otázkou – co je koronavirus? Koronavirus je závažné infekční onemocnění šířící se z člověka na člověka, a to i během inkubační doby, která je až 14 dní. Koronavirus se u lidí začal šířit z centrální Číny. Nejvíce nakažených bylo v prvotní fázi ve městě Wu-chan.

Koronavirus, ale není neznámým pojmem. Už mnohem dříve jej znali chovatelé kočkovitých šelem. Koronavirus u koček způsobuje závažné onemocnění zánět pobřišnice, který je u koček smrtící.

Koronavirus je navíc označením pro jakýkoliv virus, který spadá do podčeledi Coronaviridae. Jedná se o souhrnný název pro čtyři čeledi virů způsobující onemocnění u zvířat a lidí. Závažnost onemocnění se může u nakažených lišit.

Název koronavirus je odvozený od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční korony. Koronavirus není vždy závažný, v některých případech dochází pouze k nachlazení, kašli, dýchacím obtížím nebo teplotě. Bohužel je ale koronavirus zodpovědný také za smrtící choroby. Jedná se také o dýchací onemocnění SARS a MERS.

Nový typ koronaviru se objevil v Číně a najdete ho pod označením nCoV. Někdy se s ním můžete setkat pod označením „nový koronavirus“ nebo také wu-chanský koronavirus.

Původcem koronaviru v Číně jsou divoká zvířata. Koronavir u divokých zvířat je velmi nebezpečný, pochází především od hadů, jezevců a krys. Bohužel jsou tato zvířata prodávána nelegálně na čínských tržištích a jsou považovány za delikatesu.

Ohnisko nákazy koronaviru je tržiště v čínské provincii Chu-pej. Koronavirus ve Wu-chanu se rozšířil z tamního trhu nabízejícího netopýry, hady a další divokou zvěř. Příčina nemoci pochází právě z divokých zvířat, která využívají Číňané na maso.

Mezi rizikové faktor nákazy koronaviru patří bezpochyby návštěva Číny v posledním období, ve kterém se nákaza začala šířit. Pokud jste byli nedávno v Číně, můžete být potencionálně v ohrožení. Náchylnějšími jsou kuřáci a lidé trpící alergiemi.

Druhy nemoci

Jak se člověk může nakazit? Jedná se o virové onemocnění, které je nakažlivé. Koronavirus je kapénková infekce postihující především sliznice horních a dolních dýchacích cest. Šíří se vzduchem z člověka na člověka. Onemocnění postihuje lidi bez ohledu na věk. Existují, ale rizikové skupiny. Mezi rizikové skupiny osob patří zejména senioři, děti, chronicky nemocní lidé nebo osoby s oslabenou imunitou.

Nejlépe se nemoci ubráníte tak, že podpoříte vlastní imunitu.
Připravili jsme přehled nejlepších doplňků pro posílení vaší obranyschopnosti. Prozkoumejte ZDE.

Koronavirem se můžete nakazit při osobním kontaktu s nakaženým člověkem, a to nejen před vzduch vlivem kýchání a kašlání. Stačí si s postiženým podat ruku, na které se zachytil koronavirus. Nebezpečný je také kontakt s předměty, které předtím držel postižený nebo na které se virus uchytil kvůli zakašlání nebo kýchnutí.

Koronavirus pochází původně od divokých zvířat. V minulosti byl koronavirus obávaným virem objevující se například u prasat, které byly chovatelé nuceni utratit. Tím, že se jedná o virové onemocnění, nepomáhají na něj klasická antibiotika a není na něj vakcína.

U koronaviru existuje více druhů. Na jedné straně to je koronavirus postihující člověka, na druhé straně je nebezpečný pro zvířata. Koronavirus u psů nebo koček nebyl v minulosti nic neobvyklého. Zvíře trpělo průjmy a onemocnění napadalo dýchací cesty. Majitelé psů a koček v České republice se nemusí obávat, jelikož se u nás nikdy neprokázala tato nákaza u žádného zvířete. Pozor byste si měli dávat, pokud jste s domácím mazlíčkem přicestovali z postižených oblastí. Obecně se koronavirus v Česku neprokázal.

I když mohou kočky či psy koronavirem onemocnět, nemusíte se bát, že byste mohli být nakažení od svého domácího mazlíčka. Pozitivní je, že kočky nebo psy obvykle koronavirus přečkají pouze z průjmem a dokáží se vyléčit. Koronavir u koček a psů je ve světě poměrně běžný.

Mezi koronaviry patří i onemocnění SARS. SARS se čířil koncem roku 2002 v Asii a za tu dobu usmrtil už 800 lidí.

Diagnóza

Možná si kladete otázku, jaké má koronavirus příznaky a jak ho rozeznám? Jako laici téměř nemáte možnost rozeznat, jestli jste postiženi koronavirem. Koronavir se zpočátku projevuje jako obyčejné nachlazení, při kterém máte kašel a problémy s dýcháním. K těmto obtížím se může přidat i horečka a průjem.

Pokud jste do zahraničí v poslední době necestovali, můžete být v klidu. V případě, že jste se ale nedávno pohybovali na dovolené v některé z postižených oblastí, musíte být na pozoru. Koronavirus ve světě je velkým strašákem, nákaza se šíří rychle. Není nic jednoduššího, než pokud jste nedávno cestovali například do Číny a cítíte některé z příznaků, urgentně navštívit lékaře. Doporučujeme nepohybovat se mezi větší skupinou lidí, nejlépe nevycházet vůbec. Onemocnění je nakažlivé obdobně jako chřipka.

Co tedy přesně dělat? V případě, že jste ještě na letišti po příletu z postižené oblasti, neopouštějte prostor letiště a zavolejte lékařskou službu. Pokud už jste doma, nikam nevycházejte a telefonicky kontaktujte svého lékaře nebo lékařskou pohotovostní službu. Informujte je o pohybu v rizikové oblasti. Jako laici nemáte možnost onemocnění na sobě rozpoznat. Musíte se obrátit na lékaře.

Léčba a průběh léčby koronaviru

Jak léčit koronavirus? Na koronavirus v tuto chvíli neexistují žádné speciální léky. Jelikož se jedná o virové onemocnění, lze jej léčit pouze tlumením příznaků. V současné době se již některým lidem podařilo z koronaviru zotavit. Hodně zde záleží na předešlém stavu pacienta. Důležitou roli hraje imunita.

Naděje se objevila v Thajsku. Pacient, který byl nakažený koronavirem a ve vážném stavu, byl vyléčen. Pomohly léky využívající se standardně na léčbu AIDS. Pacient byl zbaven příznaků nemoci a vir se podařilo z jeho těla dostat zcela pryč. Lékaři i dále pracují na způsobech zastavení šíření viru a vyléčení postižených osob.

Inkubační doba onemocnění je až 14 dní. Onemocnění lze poznat i v inkubační době, jelikož se jedná o test prokazující, zda je vyšetřovaná osoba infikována. Dá se zjistit, zdali má v krvi nebo ve výtěru z dýchacích cest tento vir.

Následky

Následky koronaviru mohou být smrtelné. Ve světě již na koronavirus zemřela řada lidí. Většina mrtvých pocházela z Číny, a to především z epicentra nákazy. Onemocnění způsobuje selhání orgánů, včetně ledvin. Tím, že patří mezi koronaviry i SARS a MERS, mohou být následky tragické. SARS je těžký akutní respirační syndrom, ale nazývá se také syndromem náhlého selhání dýchání. Jeho „příbuzný“ MERS způsobuje zápal plic provázený selháním ledvin.

V případě, že nakažená osoba je těhotná žena, může se nakazit i novorozenec. Je prokázaný přenos koronaviru z matky na dítě. Následkem koronaviru tak může být infikovaný novorozenec.

Prevence

Prevence před koronavirem není nijak odlišná než u jiného respiračního onemocnění v období chřipkových epidemií. Důležité je vyhýbat se lidem, kteří jsou viditelně nemocní. Nezdržujte se na místech, kde je větší skupina osob. Dodržujte také základní hygienická pravidla, využívejte dezinfekci. Lidé trpící nějakým onemocněním tohoto typu by měli používat kapesníky a zakrývat si ústa při kýchání.


Sanytol dezinfekční gel na ruce 500 ml lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do
Porovnat ceny >>
Extol Premium 8856724 Respirátor FFP2 5ks lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do
Porovnat ceny >>

Dobrým tipem je dezinfikovat si klávesnice a mobilní telefony, na kterých se drží řada bakterií. V období epidemií koronaviru se vyhýbejte cestám do zahraničí, pokud to není nezbytně nutné. Vyplatí se rovněž posilovat imunitní systém. Může se jednat o doplňky stravy nebo vitamíny v ovoci a zelenině.

Mylnou informací je nutnost nošení roušek jako prevence proti onemocnění koronavirem. Pokud nejste nemocní, textilní rouška vám k ničemu nepomůže (aktuální opatření v nouzovém stavu). Jedná se o rozšířený omyl mezi lidmi. V Číně se po rouškách jen zaprášilo, stejně tak tomu bylo i v České republice. Je to ale zbytečné. Roušku by měli nosit především lidé nakažení nějakou respirační nemocí jako je chřipka nebo například kašel.

Závěrečné shrnutí

Koronavirus je nebezpečné onemocnění na začátku vypadající jako běžné nachlazení nebo chřipka. Přenáší se vzduchem z člověka na člověka, jehož ohniskem je Čína, konkrétně město Wu-chan. Přenosu nákazy se ale nemusíte přehnaně bát. V případě, že jste do Číny v poslední době necestovali, je minimálně šance, že byste mohli koronavirem onemocnět. Pokud cítíte nachlazení, budete mít nejspíše klasickou chřipku.

Kolem koronaviru se šíří řada mylných informací. Určitě zachovejte klid. Textilní roušky? Kupovat nemusíte, proti případné nákaze koronaviru vám nepomohou. Udržujte především základní hygienická pravidla. Případně si pořiďte nano roušky.

Koronavirus patří do stejné skupiny virů jako byl v minulosti objevený SARS nebo MERS. Tyto epidemie byly v rámci možností zastaveny. I tak je zde určité nebezpečí. Každopádně zachovejte zdravý rozum.

Více informací o nemoci koronavirus můžete čerpat na https://www.info-koronavirus.cz/